News

Eastern Cincinnati Conference Spring Sports Updates

NOTE:  Any errors or misspelled names, email me at eccsportskevin@gmail.com.

SPORT-BY-SPORT LOOK AT THE SPRING SEASON


BASEBALL
:  Loveland (14-4) came away with the league championship, winning the title with a victory in the last game of the regular season!  It is the Tigers' first title since 2018.

POSTSEASON UPDATES:  Good luck to our lone remaining squad in the postseason!  The Loveland Tigers advanced to today's District Final match-up against Butler at Mason HS at 5 pm!  See the exciting final play that sealed the 6-5 win against Lakota West that earned the Tigers a trip to the District Finals HERE.


SOFTBALL
:  Kings, Milford, and Lebanon will share the 2024 ECC softball championship!  For Kings, it was the team's first conference title in softball; for Lebanon, it was the school's second straight title and third in the past four seasons; and for Milford, it was the Lady Eagles' fourth straight title and ninth ECC crown overall.  Congratulations to all three squads.

ALL-ECC HONORS:  Congratulations to Lebanon's Ella Tuebner (Offensive) and to Milford's Meghan McClellan (Defensive) for earning Player of the Year honors.  Kings' John Schablein, Walnut Hills' Claire Thornberry, Lebanon's Brian Kindell, Anderson's Dick Purtell, and Milford's Christy Gregory were named Coaches of the Year.  See the complete All-Conference list HERE.

ALL-DISTRICT HONORS:  Congratulations to the following players who earned All-District recognition:  West Clermont's Campbell Beatty, Milford's Meghan McClellan and Kaitlyn Flynn, Lebanon's Ella Teubner and Juliana Gonzalez, and Little Miami's Ashleigh Meece.  Also, Milford's Christy Gregory was named Coach of the Year.

MILESTONE ALERT:  Kings' Izzy Noble cracked the 400-strikeout plateau in a May 2 victory over Turpin.  A day earlier in a 6-0 win over Loveland, Izzy tossed a one-hitter with 16 strikeouts!  Congratulations Izzy!

POSTSEASON UPDATES:  Kings was the last reamining ECC team in the postseason, falling to Fairfield in the District semis to conclude a tremendous season.


BOYS AND GIRLS TRACK
:  Turpin (boys) and Loveland (girls) captured ECC Championships by winning the Conference Meet May 8 and 10.  Turpin outdistanced runner-up Loveland (110.5-91), while Loveland finished ahead of runner-up Milford (125-111).  NEW RECORDS SET:  Three new Conference Meet records were established this spring:  Lebanon's Calvin Kilgallon ran a 1:50.31 in the 800 meters and the Kings 4x100 relay of Vincent Santiago, Nate Lyman, Paul Kelly, and Brennan Johnson ran a 42.42 to set new standards for the boys.  Turpin's Claire Iaciofano tied the ECC record in the pole vault with a vault of 12-0.  Complete results are HERE for the boys and HERE for the girls. 


POSTSEASON UPDATES:  ECC teams participated in three different District Meets.  At the Mason Meet, the Loveland girls finished runner-up for the first time in its school history, while the Loveland boys placed fourth overall!  Complete individual results can be found HERE.  Lebanon competed at the Bellbrook Meet, with the girls finishing third and the boys sixth.  Complete results are HERE.  Finally, Winton Woods participated at the Ross Meet, with the boys finishing seventh overall and the girls thirteenth.  Results can be found HERE.  Congratulations to all of our Regional qualifiers!

BOYS TENNIS:  Walnut Hills finished the regular season with a perfect 8-0 ECC record.  The Lady Eagles also captured the ECC Tournament title, resulting in the team's fourth straight overall ECC Championship.  For complete ECC Tournament results, click HERE and for complete team standings, click HERE.

ALL-ECC HONORS:  Congratulations to our Player of the Year from Milford, Jaden Worden.  The Eagles' Michael Neverman received Coach of the Year recognition.  See the complete All-Conference list HERE.

POSTSEASON UPDATES:  Shout out to a pair of ECC doubles teams who advanced to the District Tournament at Mason HS - Milford's Thomas Kennedy and Jack Bowsher and Walnut Hills' Revanth Manchineella and Rapeegon Tangsantikul


BOYS LACROSSE
:  King finished the season atop the final conference standings with a perfect 8-0 mark, securing the Knights' first league championship in boys lacrosse.

ALL-REGION HONORS:  Congratulations to the following ECC players who were selected to the Division I All-Region squad:  FIRST TEAM:  Loveland's Zach Gleason, Milford's Luke Barkimer, Kings' AJ Johnson and Sam LockwoodSECOND TEAM:  Lebanon's Hudson Newman, Kings' Riley Platter and Ben Ewing, Loveland's Kyle Harden and Matthew Koehne, and Milford's Troy Boggs.  Kings' Ron Cheek was named Coach of the Year!  Turpin's Luke Elliott earned First Team honors in Division II.

MILESTONE ALERT:  Congratulations to Kings' goalie Ben Ewing for recording his 400th career save in the Knights' contest against Beavercreek on March 22!

POSTSEASON UPDATES:  Kings hosts Milford today in postseason action with the winner facing top-seeded St. Xavier.  The Knights and Eagles are the final two ECC teams left in tournament play.


GIRLS LACROSSE
:  Walnut Hills finished the spring with a perfect 7-0 record in conference match-ups to bring home the conference title.  It is the Lady Eagles' second straight ECC championship!  Click HERE to see photos of the squad's title-clinched match against Little Miami.

MILESTONE ALERT:  Shout out to Kings' Sami Drew for picking up her 100th career goal in the Lady Knights' win over Beavercreek March 18.  Congratulations!

MILESTONE ALERT:  Congratulations to Kings Kenzie Beck for picking up her 200th career point for the Lady Knights!  She topped the 200 mark in an April 15 match against Sycamore.

MILESTONE ALERT:  Shout out to Turpin's Ellen Benintendi for notching her 100th career goal in an April 27 match-up with DeSales!  Congratulations!

MILESTONE ALERT:  Congratulations to Lebanon's Alexa Cool for picking up her 100th career goal against Kings on April 25!

MILESTONE ALERT:  Turpin's Taylor Denning collected her 100th career point in an April 30 match against Ursuline Academy.  Congratulations Taylor!

MILESTONE ALERT:  Another ECC girls lacrosse player picked up her 100th career point on April 30!  Congratulations to Kings' Marin Bode for achieving the milestone against Milford!

MILESTONE ALERT:  Milford goalie Mandy Schneider reached a milestone May 2 against Cincinnati Country Day when she garnered her 100th career save!  Congratulations Mandy!

MILESTONE ALERT:  MISSED ONE!  Shout out to Lebanaon's Rachel Kohlhorst for garnering her 100th career save for the Lady Warriors in a match against Lakota East on April 30!

MILESTONE ALERT:  Turpin's first-year goalie Belle Cogan reached a milestone this spring, surpassing the 100 save plateau for the Lady Spartans!  Congratulations!

MILESTONE ALERT:  Turpin's Ellen Benintendi reached a BIG milestone this spring by notching her 500th career draw controls!  Congratulations Ellen!

MILESTONE ALERTS:  A pair of Turpin Lady Spartan lacorsse players reached milestones late in the season.  Grace Cartuyvelles collected her 100th career save, while teammate Parker Cribbs collected her 100th career goal!  Congratulations Grace and Parker!


POSTSEASON UPDATES:  Good luck to all of our ECC teams still alive in the postseason.  Today's matches include Milford at Kings, Walnut Hills against host Springboro, and Turpin on the road at CHCA.   Good luck!


BOYS VOLLEYBALL
:  Although the ECC doesn't officially sponsor boys volleyball, the conference has been successful in both regular season and postseason play.  Nevertheless, the following players were voted to the All-ECC team:  FIRST TEAM:  Walnut Hills' Emmett Corby (Player of the Year), Jonah Swift, and Ben Smith; Loveland's Carter Lucas; West Clermont's Jordan Gravett; Lebanon's Collin Williams; and Milford's Drew Ward.  HONORABLE MENTION:  Walnut Hills' Jacob Gillotti and Sam Wilkins; Loveland's Daniel Westermeyer and Reid Niven; Milford's Duran Jewett and Bryce Fielman; and Lebanon's Brayden Crockett

The following players earned Ohio Boys Scholastic Volleyball Coaches Association Region 4 All-Star recognition:  SECOND TEAM:  Walnut Hills' Jonah Swift and Emmett Corby.  HONORABLE MENTION:  Loveland's Carter Lucas and Reid Niven; Milford's Drew Ward; and Walnut Hills' Ben Smith.

MILESTONE ALERT:  Shout out to West Clermont's Jordan Gravett for eclipsing the 1000 career assist mark earlier this season in an April 15 match-up with Oak Hills!

POSTSEASON UPDATES:   Shout out to Loveland, Walnut Hills, and Milford for advancing deep into this spring's OHSAA tournament!


SPRING SEASON NEWS BRIEFS

May 24ALL-DISTRICT SOFTBALL HONORS:  Congratulations to the following players who earned All-District recognition:  West Clermont's Campbell Beatty, Milford's Meghan McClellan and Kaitlyn Flynn, Lebanon's Ella Teubner and Juliana Gonzalez, and Little Miami's Ashleigh Meece.  Also, Milford's Christy Gregory was named Coach of the Year.  See the complete list of area players HERE.

May 22:  The Enquirer's Shelby Dermer takes a look at the Loveland Tigers baseball season - three major goals reached as the squad prepares for tomorrow's District Championship game!  Read more HERE.

May 21:  Anderson's Tommy Huster (baseball) and Malachi Wilson (boys lacrosse); Kings' Ryan Gulbransen (baseball) and Isabelle Noble (softball); Lebanon's Ryan Land (baseball); Turpin's Mitchell Tamkus (baseball), Ellen Benintendi (girls lacrosse), and Bridget McKee (girls track and field); West Clermont's Cam Anderson (baseball); Loveland's Alex Proano-Raps (baseball) and Tyler Schwinn (boys track and field); Kings' Marin Bode (girls lacrosse); Milford's Sophia Foster (girls lacrosse) and Caitlin Evans (girls track and field); Walnut Hills' Tyler Bowers (girls lacrosse); and Winton Woods' Tristan Cornist (boys track and field) are finalists for the Enquirer Athlete of the Week award.  Vote HERE.

May 19:  Hard to believe the spring sports season is nearing its end, but we're still recognizing our ECC Athletes of the Week HERE.

May 18DISTRICT TRACK AND FIELD MEET UPDATES:  ECC teams participated in three different District Meets.  At the Mason Meet, the Loveland girls finished runner-up for the first time in its school history, while the Loveland boys placed fourth overall!  Complete individual results can be found HERE.  Lebanon competed at the Bellbrook Meet, with the girls finishing third and the boys sixth.  Complete results are HERE.  Finally, Winton Woods participated at the Ross Meet, with the boys finishing seventh overall and the girls thirteenth.  Results can be found HERE.  Congratulations to all of our Regional qualifiers!

May 18:  A lot of superb individual performances turned in by ECC athletes at the District Track and Field Meets.  One of note is Turpin pole vaulter Claire Iaciofano.  All she did was break her school record and the District Meet record with a vault of 12-7.  At the time of the vault, it was the top vault in Ohio!  Check out the vault HERE.

May 17:  Loveland's Zach Gleason, Turpin's Ellie Carnahan, and Lebanon's Calvin Kilgallon were named Enquirer Athletes of the Week!  Turpin boys and girls track were named Spring Team of the Week award winners.  Read more HERE.

May 17:  ALL-ECC SOFTBALL HONORS:  Congratulations to Lebanon's Ella Tuebner (Offensive) and to Milford's Meghan McClellan (Defensive) for earning Player of the Year honors.  Kings' John Schablein, Walnut Hills' Claire Thornberry, Lebanon's Brian Kindell, Anderson's Dick Purtell, and Milford's Christy Gregory were named Coaches of the Year.  See the complete All-Conference list HERE.

May 17:  ALL-ECC BOYS TENNIS HONORS:  Congratulations to our Player of the Year from Milford, Jaden Worden.  The Eagles' Michael Neverman received Coach of the Year recognition.  See the complete All-Conference list HERE.

May 17ALL-REGION BOYS LACROSSE HONORS:  Congratulations to the following ECC players who were selected to the Division I boys lacrosse All-Region squad:  FIRST TEAM:  Loveland's Zach Gleason, Milford's Luke Barkimer, Kings' AJ Johnson and Sam LockwoodSECOND TEAM:  Lebanon's Hudson Newman, Kings' Riley Platter and Ben Ewing, Loveland's Kyle Harden and Matthew Koehne, and Milford's Troy Boggs.  Kings' Ron Cheek was named Coach of the Year!  Turpin's Luke Elliott earned First Team honors in Division II.

May 17:  The Enquirer's James Weber continues the publication's look at the area's statistical leaders - this time in the sport of lacrosse.  Read more HERE

May 16:  The Enquirer's James Weber takes a deep dive into the area's statistical leaders in baseball HERE and Brendan Connelly handles the softball leaders HERE.  See which players excelled during the regular season.

May 15:  Loveland, Turpin, and Kings all earn top 10 spots in the Southwest Ohio Baseball Coaches Association's final Division I baseball poll!  Check out the polls HERE.

May 14POSTSEASON BOYS TENNIS UPDATES:  Shout out to a pair of ECC doubles teams who have advanced to the May 16 and 18 District Tournament at Mason HS - Milford's Thomas Kennedy and Jack Bowsher and Walnut Hills' Revanth Manchineella and Rapeegon Tangsantikul.  Congratulations and good luck!

May 14:  Walnut Hills' Ace Conklin (baseball) and Tyler Bowers (girls lacrosse); Kings' Drew Burdine (baseball), Riley Platter (boys lacrosse), Sami Drew (girls lacrosse), and Natalia Brignoni-Marconi (softball); Anderson's Jack Kuenning (baseball); Loveland's Drew Oerther (baseball) and Zach Gleason (boys lacrosse); Little Miami's Benjamin Jackson (baseball); Lebanon's Holden Brewer (boys lacrosse), Emily Oatman (softball), Calvin Kilgallon (boys track and field), and Alynna Wilson (girls track and field); and Turpin's Emily Carnahan (girls track and field) were among the week's nominees for the Enquirer Athlete of the Week honor.  Loveland baseball and Lebanon softball were in the running for the Ohio Team of the Week award, and Turpin boys track and field, Loveland girls track and field, and Walnut Hills girls lacrosse were up for the Spring Team of the Week award.  

May 13:  Monday means the latest group of ECC Athletes of the Week are being posted to the conference website.  Check them out HERE.

May 12:  Click HERE to see photos from the Enquirer's James Weber of Walnut Hills' ECC title-clinching girls lacrosse match-up against Little Miami.

May 11ECC TRACK AND FIELD CHAMPIONS:  Turpin (boys) and Loveland (girls) captured ECC Championships by winning the Conference Meet which finished up last night at Anderson HS.  Turpin outdistanced runner-up Loveland (110.5-91), while Loveland finished ahead of runner-up Milford (125-111).  NEW RECORDS SET:  Three new Conference Meet records were established this year:  Lebanon's Calvin Kilgallon ran a 1:50.31 in the 800 meters and the Kings 4x100 relay of Vincent Santiago, Nate Lyman, Paul Kelly, and Brennan Johnson ran a 42.42 to set new standards for the boys.  Turpin's Claire Iaciofano tied the ECC record in the girls pole vault with a vault of 12-0.  Complete results are HERE for the boys and HERE for the girls. 

2024 SPRING CHAMPIONS:  Congratulations to all of our other spring team champions!

BASEBALL:  Loveland
SOFTBALL:  Kings and Milford (Lebanon still in the running for possible tri-championship!
BOYS TENNIS:  Walnut Hills
BOYS LACROSSE:  Kings
GIRLS LACROSSE:  Walnut Hills

May 10:  Here's a look at the top 25 football recruits from the Enquirer's Shelby Dermer.  ECC players are all over this list, including Winton Woods' Justin Hill at #1!  Read more HERE.

May 10:  West Clermont's Shelby Allen and Milford's Jaden Worden are named Enquirer Athletes of the Week.  In addition, Kings is named Ohio Softball Team of the Week award.  Read more HERE.

May 10BEST OF THE BEST!  The Enquirer has announced the nominees for its June 17 All-Star Awards event at Princeton High School.  Read more HERE.

May 9:  Some fine performances already turned in at day one of the ECC Track and Field Championships last night at Anderson HS.  Results from day one can be found HERE.  The meet is scheduled to conclude tomorrow!

May 8BOYS VOLLEYBALL HONORS:  Although the ECC doesn't sponsor boys volleyball (yet), the conference coaches got together and the following players were voted to the All-ECC team:  FIRST TEAM:  Walnut Hills' Emmett Corby (Player of the Year), Jonah Swift, and Ben Smith; Loveland's Carter Lucas; West Clermont's Jordan Gravett; Lebanon's Collin Williams; and Milford's Drew Ward.  HONORABLE MENTION:  Walnut Hills' Jacob Gillotti and Sam Wilkins; Loveland's Daniel Westermeyer and Reid Niven; Milford's Duran Jewett and Bryce Fielman; and Lebanon's Brayden Crockett

The following players earned Ohio Boys Scholastic Volleyball Coaches Association Region 4 All-Star recognition:  SECOND TEAM:  Walnut Hills' Jonah Swift and Emmett Corby.  HONORABLE MENTION:  Loveland's Carter Lucas and Reid Niven; Milford's Drew Ward; and Walnut Hills' Ben Smith.

May 7:  Here are the week six SWOBCA baseball polls - with Loveland, Kings, and Turpin making an appearance in the top 10!  Read more HERE.

May 6:  Anderson's JoJo Overbeck (baseball); Lebanon's Christian Feldkamp (baseball), Kennedy Jauch (softball), and Calvin Kilgallon (boys track and field); Turpin's Jeff Lafkas (baseball) and Claire Iaciofano (girls track and field); Kings' A.J. Johnson (boys lacrosse); Milford's Luke Barkimer (boys lacrosse), Jaden Worden (boys tennis - singles), and Caitlin Evans (girls track and field); West Clermont's Shelby Allen (softball); Walnut Hills' Dugan Fowler (boys tennis - singles), Anish Kandi and Grish Murali (boys tennis - doubles), and Olivia Hoekzema (girls track and field); and Loveland's Delaney Cilley (girls track and field) were among the nominees for the Enquirer Athlete of the Week award.  Milford and Kings were up for the Ohio Softball Team of the Week honor. 

May 6:  Congratulations to all of our ECC Athletes of the Week.  High school recipients can be found HERE and junior high honorees HERE.

May 5:  Here are the complete individual results from the May 3 Mason Rod Russell Track and Field Invitational HERE.

May 5:  Here's more Enquirer photos, featuring Kings and Turpin in BOTH baseball and softball match-ups!  See them HERE.

May 5:  Here are some Enquirer photos from the Mason Rod Russell Track and Field Invitational. Several ECC performers can be found in action HERE.

May 3:  Little Miami's Tommy Hicks and Milford's Jesslyn Roberts were named Enquirer Athletes of the Week !  Read more HERE.

May 2:  Congratulations to Walnut Hills boys tennis squad for finishing the regular season with a prefect 8-0 ECC record and finishing first in yesterday's ECC Tournament!  The Eagles wrapped up their fourth straight ECC overall title!  See the complete ECC Tourney results HERE

May 2:  Check our this TriState Football preview of the 2024 West Clermont Wolves football squad HERE!

May 2DOUBLE NO-NO!  Shout out to West Clermont's Shelby Allen and Caroline Batchler!  In an April 29 doubleheader against Winton Woods, Shelby threw a no-hitter, followed by Caroline hurling a perfect game!  Congratulations!

May 1:  It's never too early to begin thinking about the upcoming 2024 football season!  Check out this TriState Football preview of the Little Miami Panthers HERE.

May 1:  Check out the week five SWOBCA Baseball polls HERE.  Loveland, Turpin, and Kings are listed among the area's top teams!

April 30:  Walnut Hills' Bryce Woodford (baseball); Kings' Ryan Gulbransen (baseball) and Kenzie Beck (girls lacrosse); Loveland's Drew Oerther (baseball), Jay Christian (boys lacrosse), and Marisa Finley (girls lacrosse); Little Miami's Benjamin Jackson (baseball), Tommy Hicks (boys track and field), and Peyton Dews (girls track and field); Turpin's Alex Rathje (baseball), Ella Fireovid (softball), and Lucas Towne (boys track and field); Lebanon's Alexa Cool (girls lacrosse); Milford's Isabella Zimmerman (softball) and Jesslyn Roberts (girls track and field); and Anderson's Toby Strausbaugh (boys track and field) were finalists for the Enquirer Athlete of the Week.  Anderson baseball and Milford softball were up for the Ohio Team of the Week award.  Kings lacrosse was also up for the Boys Spring Team of the Week honor. 

April 28:  Read about our latest top performers from last week by checking out the ECC Athletes of the Week HERE.

April 27:  Complete results from last night's Loveland Boys and Gilrs Dawn Dehart Track Invitational can be found HERE.

April 27:  Begin your Saturday with some photos of the Lebanon vs. Walnut Hills softball doubleheader match-up from yesterday HERE.  Thanks to Tony Tribble for the coverage!

April 26:  Complete results of the Milford Bill Marran Track and Field Invitational can be found HERE.

April 26:  The Enquirer released its Greater Cincinnati high school basketball All-Stars.  Winton Woods' Tyler McKinley was named DI Player of the Year!  See the complete list for boys and girls HERE.

The remaining winter All-Stars are HERE.  Congratulations to Anderson's Noah Horwitz and Natalie Reising for being named boys and girls DI Divers of the Year!  In addition, shout out to Anderson's Stacey Bailey for being named Gymnastics Coach of the Year!

April 24:  Check out the results of last night's Kings Track and Field Invitational HERE.  It's getting close to ECC Meet time, scheduled for May 8 and 10 at Anderson HS.

April 23:  Four ECC squads are ranked among the top 10 in this week's SWOBCA baseball poll!  Find out which teams made the grade HERE.

April 22:  Loveland's Aiden Hansen (baseball); Lebanon's Grant Keffaber (baseball) and Sophia Flora (girls lacrosse); Turpin's Ty Covington (baseball), Ellen Benintendi (girls lacrosse), and Kyle Suter (boys track and field); Little Miami's Owen Burwinkel (boys lacrosse); Winton Woods' Vance George (boys lacrosse) and Adira Wilson (girls track and field); Kings' Elijah Cabrerra (boys lacrosse), Kenzie Beck (girls lacrosse), and Abby Trapp (softball); Milford's Elena Ditchen (girls lacrosse) and Claire McFarland (girls track and field); and West Clermont's Campbell Beatty (softball), Brendan Athan (boys track and field), and Brianne Miller (girls track and field) were finalists for the Enquirer Athlete of the Week award.  Turpin baseball and Kings softball were up for the Ohio Team of the Week award. 

April 22:  As awlays, the battle for the ECC title in baseball is far from decided.  Check out photos from the Loveland-Kings match-up from last week HERE!  These two teams are certainly still alive!

April 22:  Shout out to this past week's top performers!  Catch up on our newest ECC Athletes of the Week being posted on the conference website HERE (high school) and HERE (junior High).

April 21SHOUT OUT to our ECC boys who captured the Cincy Clash of Conference All-Star Tournament yesterday!  The squad defeated the GMC bowlers in the finals!  ECC bowlers were Turpin's Elijah MacKenzie, Anderson's Graham Copley and Elijah Haynes, Lebanon's Steven Kramer, Loveland's Rhys Kersten, West Clermont's Will Shepard and Matthew Samples, and Milford's Andrew Ray.

April 21:  Nearly all our ECC squads participated in last week's Anderson Track and Field Invitational!  Milford (girls) and Turpin (boys) took home th team titles.  See complete individual results HERE.  In addition, check out Geoff Blankenship's photos from the meet HERE.  Hard to believe, but the Conference Meet is right around the corner, slated for May 8 and 10, again at Anderson.


April 19:  Let's close the day by celebrating the most recent Enquirer Athletes of the Week, including Anderson's Stella Armstrong and Walnut Hills' Emmett Corby.  In addition, Walnut Hills girls lacrosse and boys volleyball both earned Spring Team of the Week accolades.  Read more HERE.

April 19:  I see a number of ECC performers listed in this Enquirer look at the area's top track and field performances so far this season.  Read Brendan Connelly's article HERE.

April 19:  Here is a conference-by-conference look at the area's best lacrosse players from the Enquirer's James Weber.  Read about them HERE.

April 18:  The Enquirer's Brendan Connelly takes a look at the area's top hitters on the softball diamonds.  West Clermont's Campbell Beatty made the list!  Read more HERE.

April 18:  Check out these photos from yesterday's baseball match-up between Milford and Walnut Hills.  Thanks to the Enquirer's Tony Tribble for the coverage!  See them HERE.

April 17:  Check out the week three Southwest Ohio Baseball Coaches Association's polls HERE.  Kings, Milford, and Turpin land spots in the top ten!

April 15:  Lebanon's Ben Williams (baseball) and Madi Swartz (girls lacrosse); West Clermont's Kyle Gillispie (baseball) and Carolyn Batchler (softball); Little Miami's Jackson Reynolds (baseball); Turpin's Ty Covington (baseball) and Taylor Denning (girls lacrosse); Kings' A.J. Johnson (boys lacrosse), Marin Bode (girls lacrosse), and Grace Parkhurst (softball); Anderson's Stella Armstrong (girls lacrosse); Milford's D.J. Chadwell (boys track and field); and Walnut Hills' Emmett Corby (boys volleyball) were among the nominees for the Enquirer Athlete of the Week award.  Loveland baseball and Milford softball were up for the Ohio Team of the Week of Award.  Walnut Hills boys volleyball, Walnut Hills girls lacrosse, Kings girls lacrosse, and Milford girls track were in contention for the Spring Team of the Week honor.  

April 15:  Shout out to all of this week's ECC Athletes of the Week!  Check out the high school recipients HERE and the junior high honorees HERE.

April 14:  WCPO's Mike Dyer has written a "must read" feature about Turpin's Don Gullett Jr. and Connor Gullett and the inspiration they get from their late father and grandfather Don Gullett.  Read more HERE.

April 12:  Little Miami's Ashleigh Meece and Lebanon's Hannah Glassmeyer are named Enquirer Athletes of the Week.  Read more HERE.

April 11:  The Enquirer's Alex Harrison takes a look at which area baseball players are off to hot starts this spring.  Check them out HERE.

April 10:  It's time to salute our ECC Academic Award recipients from the winter season!  Excelling in the classroom and on the athletic fields!  Check out the list HERE.  Any spelling corrections, email me at eccsportskevin@gmail.com!

April 10:  Take a look at the week two baseball polls from the Southwest Ohio Baseball Coaches Association (SWOBCA) HERE.

April 8:  Walnut Hills' Rhys Canan (baseball); Turpin's Dylan Hoffman (baseball); Milford's Joey Buchanan (baseball), Luke Barkimer (boys lacrosse), and Meghan McClellan (softball); Anderson's Leo Muehlenkamp (baseball); Kings' Ryan Gulbransen (baseball) and Marin Bode (girls lacrosse); Loveland's Drew Oerther (baseball), Zach Gleason (boys lacrosse), and Delaney Cilley (girls track and field); Little Miami's Charlie McGuiness (baseball), Michael Zagarski (boys track and field), Ashleigh Meece (softball), and Peyton Dews (girls track and field); Lebanon's Sophia Flora (girls lacrosse) and Hannah Glassmeyer (girls track and field); and West Clermont's D.J. Lack (boys track and field) were among this week's nominees for the Enquirer Athlete of the Week award.  Kings girls lacrosse was up for the Girls Spring Team of the Week honor. 

April 8:  The newest ECC Athletes of the Week are rolling in ... check the high school recipients HERE and the junior high HERE.

April 6:  See complete results of yesterday's Coaches Classic Track Meet, held at CHCA HERE.  Good luck to all of our track squads this season!

April 5:  The Enquirer's James Weber takes a look at the area's hottest pitchers after the first few weeks of the baseball season HERE.

April 5:  Kings' Justin Baker and Little Miami's Alec Anderson are Enquirer Athlete of the Week award winners!  In addition, Little Miami boys tennis and girls lacrosse are named Team of the Week recipients.  Read more HERE.

April 5:  Milford's Meghan McClellan and Lebanon's Sophia Sheidler are both mentioned in this Enquirer article featuring the area's top softball hurlers.  Read more HERE.

April 3:  A little late, but check out this past week's top performers who were named Athletes of the Week on the ECC website HERE for high school and HERE for junior high.

April 2HUGE SHOUT OUT to Milford pitchers Meghan McClellan and Kristine Ruehl for their memorable performances against Winton Woods in yesterday's doubleheader.  Meghan pitched a PERFECT GAME followed by a NO-HITTER by Kristine in game two in her varsity debut on the mound!  Congratulations to both players!  Read more HERE!

April 2:   Kings' Justin Baker (baseball); Walnut Hills' Lawson Bergeron (baseball) and Tyler Bowers (girls lacrosse); Little Miami's Alec Anderson (boys lacrosse) and Bella Houillion (girls lacrosse); Anderson's Kiersten Morgan (girls lacrosse), Kevin Phillips (boys track and field), and Sci-Yesha Anderson (girls track and field); Milford's Maddie Bunker (girls lacrosse); Lebanon's Teagan Ouhl (girls lacrosse); and West Clermont's Chloe Johnson (girls track and field) were finalists for the Enquirer Athlete of the Week award.  Turpin baseball and Lebanon softball were in contention for the Ohio Team of the Week honors.  Little Miami boys tennis and girls lacrosse were up for the Spring Team of the Week awards.  

March 30:  Here's an interesting look at the city's stat leaders from the recently-finished boys basketball season.  Click HERE.


March 29
:  Milford's Natalie Chiapelli is named an Enquirer Athlete of the Week!  Read more HERE.

March 28ALL-STATE BOYS BASKETBALL HONORS:  Shout out to Winton Woods' Tyler McKinley for being named to the Ohio Prep Sportswriters Association's First Team All-Ohio squad!  Other ECC players earning All-State honors included Kings' Tommy Clark, Lebanon's Anthony Thompson, Loveland's Jack Sauer, Milford's Gavin Dalen, Turpin's Shea O'Toole, and Walnut Hills' CJ Claxton.  See the complete list HERE.

March 26ALL-STATE GIRLS BASKETBALL HONORS:  Huge SHOUT OUT to West Clermont's Layla Hale, Kings' Kassie Ingram and Elise Marchal, and Winton Woods' Daniah Trammell for being named to the Ohio Prep Sportswriters Association's Division I All-Ohio girls basketball squad!  Read more HERE.

March 25:  Turpin's Jacob Montemore (baseball) and Lucas Towne (boys track and field), Loveland's Lincoln Boldizsar (boys lacrosse), Kings' Riley Platter (boys lacrosse) and Marin Bode (girls lacrosse), Walnut Hills' Tyler Bowers (girls lacrosse), Milford's Natalie Chiapelli (girls lacrosse) and Kelsey McKenney (girls track and field), Lebanon's Alexa Cool (girls lacrosse), Winton Woods' Tristan Cornist (boys track and field), and Milford's Reece Davis (boys track and field) were finalists for the Enquirer Athlete of the Week.  Turpin was up for the Ohio Baseball Team of the Week award.  Milford boys lacrosse and Kings girls lacrosse were also up for the Spring Team of the Week award.  

March 25:  The ECC Athletes of the Week are coming in!  Check them out HERE for the high school and HERE for the junior high.

March 24:  West Clermont, Milford, and Lebanon earn spots on the season's first Southwest Ohio Baseball Coaches Poll!  Read more HERE.

March 22:  Who made the list of the area's top softball players?  Find out for yourself in this Enquirer preview from Brendan Connelly HERE.  Lebanon's Ella Teubner is also listed among the STATE's top players HERE.

March 22:  The Enquirer's James Weber takes a look at the area's top high school baseball players HERE.

March 20:  Shout out to Kings' Sami Drew for picking up her 100th career goal in the Lady Knights' win over Beavercreek on Monday.  Congratulations!

March 18:  And here are this week's latest Enquirer Athlete of the Week nominees:  Kings' Ben Ewing (boys lacrosse) and Turpin's Ellen Benintendi (girls lacrosse).  Also, Kings lacrosse was up for the Boys Spring Team of the Week award.

March 18:  The spring sports season officially began this past week, and our first spring ECC Athletes of the Week can be found HERE.

March 15:  Check out who the top lacrosse players are in our area in this Enquirer lacrosse preview HERE.

 

Eastern Cincinnati Conference Winter Sports Recap

NOTE:  Any errors or misspelled names, email me at eccsportskevin@gmail.com.

SPORT-BY-SPORT LOOK AT THE WINTER SEASON


BOYS BASKETBALL
:  Winton Woods secured the school's first ECC league title, finishing the regular season with an outstanding 14-2 mark! 

ALL-ECC HONORS:  Player of the Year honors went to Winton Woods' Tyler McKinley (Offensive) and Milford's Gavin Dalen (Defensive).  Co-Coach of the Year recognition went to Little Miami's Scott Kerr and Winton Woods' Mike Pilgrim.  Complete All-Conference recipients are HERE.

ALL-DISTRICT HONORS:  Congratulations to the following District 16 All-District honorees:  Winton Woods' Tyler McKinley (Player of the Year), Sean Harmon Jr., Nate Dawson, Seaonta Stewart Jr., and Evyn Suesberry; Turpin's Shea O'Toole; Milford's Matt O'Donnell and Sloan Gormley; Loveland's Jack Sauer; West Clermont's RayShawn Hubbard; Anderson's Caden Piening and Andrew Patterson; Walnut Hills' CJ Claxton and Emmit King; and Kings' Tommy Clark.  In addition, Winton Woods' Donnie Gillespie earned Assistant Coach of the Year recognition.  District 15 recipients included Kings' Talan Noyes and Tommy Clark, Little Miami's Elisha Jones, and Lebanon's Anthony Thompson.

ALL-STATE HONORS:  Shout out to Winton Woods' Tyler McKinley for being named to the Ohio Prep Sportswriters Accociation's First Team All-Ohio squad!  Other ECC players earning All-State honors included Kings' Tommy Clark, Lebanon's Anthony Thompson, Loveland's Jack Sauer, Milford's Gavin Dalen, Turpin's Shea O'Toole, and Walnut Hills' CJ Claxton.  See the complete list HERE.

MR. BASKETBALL FINALIST:  Congratulations to Winton Woods' Tyler McKinley for being named a finalist for the Ohio Prep Sportswriters Association (OPSWA) Mr. Basketball honor!  Read more HERE.

POSTSEASON UPDATES:  Lebanon was the final ECC team in postseason action, falling in the Sectional Finals!  Congratulations on a great season!

GIRLS BASKETBALL:  Winton Woods secured the Conference title in girls basketball, finishing the league portion of its schedule with a fine 14-2 record.  This was the second ECC championship in the last three years for the Lady Warriors.

ALL-ECC HONORS:  Shout out to our Players of the Year - Kings' Cassie Ingram (Offensive) and Winton Woods' Daniah Trammell (Defensive).  Winton Woods' Carlton Gray was named Coach of the Year.  See complete All-Conference list HERE.

ALL-DISTRICT HONORS:  Congratulations to all of the ECC players who earned recognition on the District 16 All-District squad!  First Team honorees included West Clermont's Layla Hale and Kings' Kassie Ingram.  Check out the entire list HERE.  

ALL-STATE HONORS:  Huge SHOUT OUT to West Clermont's Layla Hale, Kings' Kassie Ingram and Elise Marchal, and Winton Woods' Daniah Trammell for being named to the Ohio Prep Sportswriters Association's Division I All-Ohio girls basketball squad!  Read more HERE.

POSTSEASON UPDATES:  In postseason play, Winton Woods and Kings finished as District runners-up!  Congratulations on tremendous seasons!

MILESTONE ALERT:  Shout out to West Clermont girls basketball coach Jeff Click for picking up his 400th career win in the Lady Wolves' win against Winton Woods December 14.

MILESTONE ALERT:  Congratulations to Kings' Kassie Ingram for earning a spot on the exclusive 1000-point club for the Lady Knights!  She eclipsed the mark in a December 21 match-up at Milford.

MILESTONE ALERT:  Congratulations to Walnut Hills' Adam Lazar for picking up his 200th career victory February 15 in a Lady Eagle Sectional tourney win over Fairfield!


BOYS WRESTLING
:  Lebanon wrapped up its fourth consecutive ECC title on the mats, finishing ahead of runner-up Little Miami 239.5-139.5.  The Warriors had all 14 wrestlers finish in the top three of their weight class, with four bringing home gold medals!  See complete results (including junior high results) HERE.  

ALL-ECC HONORS:  Congratulations to Milford's Adam Clayton for earning Wrestler of the Year honors and to Lebanon's Nick Hensley for being named Coach of the Year.  See the complete All-ECC list HERE.

POSTSEASON UPDATES:  At the Lebanon Sectional Tournament, host Lebanon placed third as the conference's top team finisher.  The ECC had a pair of Sectional champions, Milford's Austin Holman and Lebanon's Brycen Alley.  Complete Lebanon Sectional results are HERE.  Little Miami placed fourth to pace the ECC squads at the Loveland Sectional.  Loveland's Calob Heilman was the conference's lone Sectional champion.  Loveland Sectional results are HERE.  At the Middletown Sectional, Anderson finished as the league's top team placer with the Raptors' seventh-place result.  The Raptors' Joe Schnurstein was the ECC's only Sectional Champion.  Middletown Sectional results are HERESTATE BOUND:  At the DI District Tournament, Anderson's Marshall Morency earned a trip to STATE after his first-place finish at 132 lbs.  Lebanon's Brycen Alley (175 lbs.), Milford's Austin Holman (165 lbs.), and Loveland's Calob Heilman (175 lbs.) also advanced to STATE.  Little Miami's Austin Dipzinski and Lebanon's Nick Lautar were STATE alternates.  Complete Division I District results are HERESTATE TOURNAMENT UPDATEMarshall placed sixth at State and Brycen finished eighth to both reach the podium!  Congratulations to all of our State qualifiers!

MILESTONE ALERT:  Congratulations to Lebanon's Tanner Smith for picking up his 100th career victory on the mats in a dual against Lakota West on January 16!  


MILESTONE ALERT:  Shout out to Loveland's Calob Heilman for notching his 100th career victory!  He notched win #100 at a match January 27 at Delaware Hayes HS. 

MILESTONE ALERTNOT A BAD DAY:  Milford's Adam Clayton not only notched his 100th career win at the ECC Championships February 17, he also came away with the 150-lb title AND ECC Wrestler of the Year accolades!  Congratulations!

MILESTONE ALERT:  Congratulations to Turpin's Linkyn Schardt for notching his 100th career win at the District Tournament!  He finished sixth overall at Districts to conclude a fine career for the Spartans!

MILESTONE ALERT:  If you're going to pick up career win #100, you might as well as do it on the BIG STAGE!  Lebanon's Brycen Alley earned win #100 during day one of the State Tournament on March 8!  Congratulations!


GIRLS WRESTLING
:  Although the ECC doesn't sanction girls wrestling due to the limited number of conference schools that offer the sport, our league has been quite successful in the sport.  This year's ECC Tournament brought six conference teams together, with Lebanon coming away with the championship.  Runner-up honors went to Loveland.  Complete results can be found HERE.

POSTSEASON UPDATESSTATE DUALS:  The Lebanon Lady Warriors advanced to the final eight teams in the OHSWCA State Duals.  The Lady Warriors defeated Lakota West and Centerville to reach the "Great Eight."  Read more HEREPRE-REGIONALS:  In terms of the OHSAA Pre-Regional Tournaments, Lebanon finished first at the Hamilton Tournament.  Weight class winners included the Lady Warriors' Chanelle Trammell, Hannah Briner, and Natalie Carlisle.  At the Loveland Tournament, the host Lady Tigers were the ECC's top finisher with a seventh-place team finish, led by Elizabeth Madison's championship at 170 lbs.  The Western Brown tourney site saw Milford finish eighth overall.  The complete Hamilton results are HERE, the Loveland results are HERE, and the Western Brown results are HEREREGIONALS:  Lebanon finished third overall and Loveland thirteenth at Regionals.  HUGE SHOUT OUT to Loveland's Elizabeth Madison for winning her 170-lb. weight class to earn Regional Champion accolades and a trip to the STATE TOURNAMENT!  Joining Elizabeth at State were Lebanon's Taryn Naill, Andi Addis, Natalie Carlisle, and Chanelle Trammell (alternate) and Loveland's Julia Bigl.  Complete Regional Tournament results are HERESTATE TOURNAMENT UPDATES:  The ECC has a STATE CHAMPION!  Congratulations to Loveland's Elizabeth Madison for bringing home gold for the second straight year in the 170 lb. weight class at the STATE TOURNAMENT!  Read more HERE.  Lebanon's Natalie Carlisle also made the podium, finishing eighth at 155 lbs.  Congratulations to all of our STATE qualifiers!

BOYS SWIMMING AND DIVINGCONFERENCE CHAMPIONS:  Our 2023-24 ECC Championship trophy will reside at Kings HS for the fourth time in the last five years!  The Knights outdistanced runner-up Walnut Hills by 23 points (325-302) at the Conference Championship at Mason.  See complete meet results HERE.  The ECC Dive Meet was held at West Clermont.  Top three finishers were Anderson's Noah Horwitz, Milford's Patrick Eminger, and West Clermont's Bryce Cousins.  See complete results HERE


NEW ECC MEET RECORD HOLDERS:  The following swimmers established the ECC's best-ever championship meet times in the following events:  BOYS -  200 medley relay (Kings - Cooper Tinsley, Tyler Cukovecki, Will Ballard, and Seth Broaddrick), 200 free relay and 400 free relay (Milford - Emmett Fentress, Cameron Barclay, Landon Crum, and Brady Campbell), and 50 free and 100 free (Milford - Brady Campbell).  See all the record holders HERE

ALL-ECC HONORS:  Milford's Brady Campbell was named Swimmer of the Year and Anderson's Noah Horwitz earned Diver of the Year recognition.  Swim Coach of the Year honors went to Kings' Sam Mizener and co-Diving Coaches of the Year went to Anderson's/Turpin's Debbie Gallagher and West Clermont's Lisa Werwinski.  Complete All-League honorees are HERE.

POSTSEASON UPDATESSECTIONALS:  Complete Princeton Sectional Swim Meet results can be found HERE and for the Mason Sectional HERE.  At the Sectional Dive Championships, ECC divers claimed the top five spots and seven of the top ten finishers!  Congratulations to Anderson's Noah Horwitz for earning Sectional Champion honors!  See complete results HEREDISTRICTS:  Results from the District Swim Meet are HERE.  Shout out to Milford for finishing third and to Kings for finishing sixth overall!  Shout out to Anderson's Noah Horwitz for winning the District Dive Championship.  Eight other divers finished in the top ten -  Walnut Hills' Hoyt Noble, West Clermont's Bryce Cousins, and a quartet of Milford divers -  Patrick, Luke, and Jacob Eminger and Brody Brandenburg.  Complete District Dive Meet results are HERESTATE DIVE MEET UPDATESNoah, Hoyt, Bryce, Patrick, Luke, and Jacob all advanced to the February 20 State Dive Meet.  At State, West Clermont's Bryce Cousins was the ECC's top finisher at 11th.  Anderson's Noah Horwitz placed 12th and Milford's Patrick Eminger finished 13th.  Read more HERE.  Complete results are HERESTATE SWIM MEET UPDATES:  At the State Swim Meet, the following ECC swimmers reached the podium - Turpin's Hayden Meyers (second in the 100 back), Milford's Brady Campbell (third in the 50 free and fourth in the 100 free), and Walnut Hills' Cameron Craft (fourth in the 500 free and seventh in the 200 free).  In addition, Milford's 200 free relay team of Landon Crum, Emmett Fentress, Cameron Barclay, and Brady placed eighth.  Read more HERE.  Complete State Swim Meet results for the boys are HERE

MILFORD'S EMINGER TRIO ADVANCE TO STATE MEET

The Eminger name is becoming synonymous with excellence in diving in Southwest Ohio. The Milford brothers, Luke, Patrick, and Jacob have made history becoming the first trio of brothers ever to qualify for the OHSAA State Championship Diving Meet in the same season.

Last season, Luke, a senior, became the first Milford diver to reach the state meet since 1994. This year, he’ll be joined in Canton by Patrick, a junior and Jacob a freshman. The OHSAA District Championships, contested on February 13 at the Miami University Nixon Aquatic Center, saw Patrick finish fourth (425.50), Luke fifth (422.30), and Jacob eighth (322.85). Milford’s fourth diver, senior Brody Brandenburg just missed the top-eight, finishing ninth (330.10).  Anderson's Noah Horwitz finished as District Champion, followed by Walnut Hills' Hoyt Noble and West Clermont's Bryce Cousins.

GIRLS SWIMMING AND DIVINGCONFERENCE CHAMPIONS:  Turpin won its second straight ECC title (and ninth overall) at this year's Conference Championships at Mason, winning 290-288 over runner-up Walnut Hills.  The Lady Spartans won in dramatic fashion with a second-place finish in the meet's final event!  Complete meet results can be found HERE.  Top three finishers at the 2023-24 Conference Diving Championships were Walnut Hills' Bella Basford (first) and Roya Dos Anjos (third), Anderson's Natalie Reising (second).  See complete results HERE

NEW ECC MEET RECORD HOLDERS:  The following swimmers established the ECC's best-ever championship meet times in the following events:  GIRLS - 200 medley relay and 400 free relay (Kings - Samantha Crum, Ashleigh Bender, Maya Schweikert, and Faith Rudowski) and 100 fly and 100 back (Kings - Maya Schweikert).  See all ECC records HERE.

ALL-ECC HONORS:  Shout out to Kings' Maya Schweikert and Anderson's Bella Basford for earning Swimmer and Diver of the Year accolades respectively.  Swim Coach of the Year recognition went to Turpin's Rene Contino.  Co-Dive Coaches of the Year were Anderson's/Turpin's Debbie Gallagher and West Clermont's Lisa Werwinski.  Complete All-League honorees are HERE.

POSTSEASON UPDATESSECTIONALS:  Check out the results from the Princeton Sectional Swim Meet HERE and for the Mason Sectional HERE.  At the Sectional Dive Meet, Anderson had three divers finish in the top ten, led by Natalie Reising who placed third.  Complete results are HEREDISTRICTS:  Results from the District Swim Meet are HERE.  Shout out to Kings for finishing fourth and to Walnut Hills for finishing fifth overall!  At the District Dive Championships, Anderson's Natalie Reising was the District Champion, with teammates Bella Basford (third) and Kailey Strausbaugh (tenth), Milford's Audrey Fox (fourth), and Walnut Hills' Roya Dos Anjos (sixth) all placed in the top ten!  Complete District Dive Meet results are HERESTATE BOUND:  Qualifiers for the State Dive Meet were Natalie, Bella, Audrey, and Roya. Congratulations!  State Swim Meet qualifiers can be found HERE.  Kings' Maya Schweikert (100 back) and Walnut Hills' Quinn Schureck (100 breast) head to State with the top qualifying times from Districts!  In addition, Lebanon's Emma Palmer will compete in the para-swim 50 free and 100 back!  If you don't know Emma, find out a little about her inspirational story in this article from last year HERESTATE MEET DIVE MEET UPDATES:  Congratulations to Anderson's Natalie Reising and Bella Basford for finishing 11th and 14th respectively at the 2024 State Dive Championships!  See complete results HERESTATE SWIM MEET UPDATES:  At the State Swim Meet, the ECC boasts a pair of STATE CHAMPIONS - Kings' Maya Schweikert (100 back) and Faith Rudowski (100 free)!  Both swimmers entered the finals with the second-fastest time, but swam to victory and the gold medal for the Lady Knights!  Faith also placed fourth in the 50 free.  Other ECC swimmers to reach the podium included Walnut Hills' Sofia Matern (seventh in the 200 IM) and Quinn Schureck (runner-up in the 100 breast and fourth in the 100 fly) and Anderson's Maggie O'Toole (eighth in the 100 back).  Kings had a pair of relays reach the podium - the 200 medley relay (fourth) and the 400 free relay (fifth) featuring Samantha Crum, Ashleigh Bender, Maya, and Faith.  Read more HERE.  Complete State Swim Meet results for the girls are HERE

STATE CHAMPIONS! 
FAITH RUDOWSKI AND MAYA SCHWEIKERT


photos courtesy of Geoff BlankenshipEnquirer media/GANNETT


BOYS BOWLING
:  Lebanon is your 2023-24 boys bowling champions - the Warriors' first-ever ECC title!  Lebanon and West Clermont finished the regular season with 8-1 conference records.  Lebanon then captured the ECC Tournament title, outdistancing runner-up West Clermont 4101-3841.  Top three finishers for the boys were Milford's Andrew Ray, Anderson's Graham Copley, and Turpin's Elijah MacKenzie.  For complete tourney results, click HERE.

ALL-ECC HONORS:  Congratulations to Turpin's Elijah MacKenzie for being named Bowler of the Year and to Lebanon's Ron Volmering for earning Coach of the Year accolades.  See the complete All-Conference list HERE.

POSTSEASON UPDATES:  At the RollHouse Sectional, Winton Woods' Javier Echevaria Alicea advanced to today's District Tournament.  See complete RollHouse results HERE.  At the Crossgate Sectional, Lebanon, Anderson, and Loveland all advanced to the District Tournament.  West Clermont's Will Shepard earned Sectional Champion honors with a 692 pin total and advanced to Districts.  Other individual qualifiers included Milford's Eli Foertsch and Ryan Lemley and Turpin's Elijah MacKenzie.  Complete Crossgate Sectional results are HERE.  At the District Tournament, Loveland's Wyatt Glassmeyer was the ECC's top finisher, placing ninth overall.  Lebanon was the league's top team performer, finishing twelfth.  Complete individual results are HERE.

GIRLS BOWLING:  West Clermont came away with the overall ECC Team Championship - the Lady Wolves' first since 2020-21!  Milford, Lebanon, and West Clermont each finished with 8-1 records in ECC regular season contests.  This year's ECC Tournament saw West Clermont take home the championship trophy, finishing just two pins ahead of runner-up Lebanon 3081-3079.  Lebanon's Madison Hale finished first overall, with West Clermont's Courtney Carmack and Lebanon's Caitlyn Kober placing second and third respectively.  Complete results can be found HERE.

ALL-ECC HONORS:  Congratulations to Walnut Hills' Nevaeh Williams for being named Bowler of the Year and to West Clermont's Leslie Campbell for earning Coach of the Year recognition.  See the complete All-Conference list HERE.

POSTSEASON UPDATES:  At the RollHouse Sectional, West Clermont finished as Sectional runner-up and moves on the District Tournament at Beaver-Vu Bowl!  The Lady Wolves' Courtney Carmack was the ECC's top finisher, finishing in second place.  Other District qualifiers included Walnut Hills' Nevaeh Williams and Little Miami's Hannah Weigle.  Complete RollHouse Sectional results are HERE.  At the Crossgate Sectional, Anderson qualified for Districts after the Lady Raptors' seventh-place finish.  The ECC's top finisher was Lebanon's Lilly Daniels who placed seventh and moves on to Districts.  Other District qualifiers included Turpin's AJ Paszczykowski and Milford's Brylie Gold and Cali Meshew.  Complete Crossgate Sectional results are HERESTATE BOUND:  At Districts, Walnut Hills' Nevaeh Williams is headed to today's STATE TOURNAMENT after her eighth-place District finish!  Complete individual results are HERESTATE RECAP:  Shout out to Nevaeh for finishing 14th at the State Tournament!  Congratulations on a fine season!  Complete individual State results are HERE.



ACADEMIC QUIZ TEAM:  Walnut Hills won the regular season title finishing with a 17-1 record, one game ahead of runner-up Little Miami who finished 16-2. The annual ECC AQT Tournament, Walnut Hills also took home the tourney title after defeating Little Miami 76-59 in the final match.  The regular season and tourney title means Walnut Hills captured the Eagles' third straight overall ECC Championship. 

ALL-ECC HONORS:  Congratulations to our Player of the Year, Brennan Hubbard from Little Miami, and to our co-Coaches of the Year from Anderson, Michael Whalen and Joe Walla.  Complete All-Conference honors can be found HERE.

CHEER AND DANCEHUGE SHOUT OUT to our first time ECC Cheer Champions from West Clermont!  Runner-up went to Loveland.  West Clermont won the Traditional competition, while Loveland came away with the Game Day title.  HUGE SHOUT OUT also goes to Milford for coming away with the ECC Dance Championship, finishing ahead of runner-up Lebanon!  Milford won the Hip Hop and the Pom titles on the way to its third straight overall championship, while Lebanon captured the Jazz competition.    

GYMNASTICS:  At the 2024 City Championships held at Cincinnati Country Day, Anderson came away with the City Championship, with Kings (5th), Turpin (6th), and West Clermont (8th) each finishing in the top ten!  Top ECC finishers in each event included Anderson's Brooklyn Scheiman (1st on vault and 2nd on bars) and Turpin's Abigail Dittmann (1st on floor and 3rd on beam).  Brooklyn finished runner-up and Abigail placed third in the all-around, while West Clermont's Bri Miller (7th) and Turpin's Maddy Smith (8th) finished in the top ten!  HERE is the complete list of State qualifiers who will join Abigail and Brooklyn at STATE!

POSTSEASON UPDATESDISTRICT MEET:  Anderson finished fourth as a team at the 2024 District Championships at Lakota East HS!  The Lady Raptors' Brooklyn Scheiman finished fifth in the all-around after placing fifth on bars and floor, seventh on vault, and ninth on beam.  Turpin's Abigail Dittmann finished sixth in the all-around after finishing first on beam, third on floor, eighth on bars, and thirteenth on vault.  Brooklyn and Abigail will compete at the STATE MEET!  Check out photos of the District competition HERESTATE MEET UPDATESBrooklyn finished 28th in the all-around (26th on floor and 23rd on bars) and Abigail finished 36th (21st on beam and 27th on floor).  Congratulations on your great seasons!  

 

WINTER SEASON NEWS BRIEFS

PINNED TO TOP:  Check out the Athlete of the Year finalists for the Cincinnati High School Sports Awards from the fall season below.  Winners will be announced in a live ceremony June 17 at The Taft Theater.

GIRLS CROSS COUNTRYCLICK HERE
BOYS CROSS COUNTRYCLICK HERE
GIRLS SOCCERCLICK HERE
BOYS SOCCERCLICK HERE
BOYS GOLFCLICK HERE
GIRLS GOLFCLICK HERE
GIRLS WATER POLOCLICK HERE
BOYS WATER POLO
:  CLICK HERE
GIRLS TENNIS:  announced in the spring
VOLLEYBALLCLICK HERE
FOOTBALL (OFF. POY):  CLICK HERE
FOOTBALL (DEF. POY)CLICK HERE

March 15:  Congratulations to Loveland's Elizabeth Madison for being named an Enquirer Athlete of the Week!  Read more HERE.

March 13MR. BASKETBALL FINALIST:  Congratulations to Winton Woods' Tyler McKinley for being named a finalist for the Ohio Prep Sportswriters Association (OPSWA) Mr. Basketball honor!  Read more HERE.

March 12:  Walnut Hills' Nevaeh Williams (girls bowling) and Loveland's Elizabeth Madison (girls wrestling) were nominees for the Enquirer Athlete of the Week award. 

March 11ALL-ECC BOYS WRESTLING HONORS:  Congratulations to Milford's Adam Clayton for earning Wrestler of the Year honors and to Lebanon's Nick Hensley for being named Coach of the Year.  See the complete All-ECC list HERE.

March 10STATE GIRLS WRESTLING TOURNAMENT UPDATES:  The ECC has a STATE CHAMPION!  Congratulations to Loveland's Elizabeth Madison for bringing home gold for the second straight year in the 170 lb. weight class at the STATE TOURNAMENT!  Read more HERE.  Lebanon's Natalie Carlisle also made the podium, finishing eighth at 155 lbs.  Congratulations to both of our STATE qualifiers for a great State Tournament!

STATE CHAMPION!

Photo courtesy of Geoff Blankenship - Enquirer Media/GANNETT


March 10
STATE BOYS WRESTLING TOURNAMENT UPDATES:  Anderson's Marshall Morency placed sixth at today's State Tournament and Lebanon's Brycen Alley finished eighth to both reach the podium!  Congratulations to both wrestlers on a great State Tournament showing!

March 9:  STATE GIRLS BOWLING TOURNAMENT UPDATESShout out to Walnut Hills' Nevaeh Williams for finishing 14th at today's STATE Girls Bowling Tournament!  Congratulations on a fine season!  Complete individual State results are HERE.  Also, learn a bit more about this ECC Bowler of the Year in a recent news article HERE.

March 9MILESTONE ALERT:  If you're going to pick up career wrestling win #100, you might as well as do it on the BIG STAGE!  Lebanon's Brycen Alley earned win #100 during day one of the State Tournament yesterday!  Congratulations!

March 8:  Lebanon's Spence Davidson and Anderson's Brooklyn Scheiman are named an Enquirer Athete of the Week.  Read more HERE.

March 8 ALL-DISTRICT GIRLS BASKETBALL HONORS:  Congratulations to all of the ECC players who earned recognition on the All-District squad!  First Team honorees included West Clermont's Layla Hale and Kings' Kassie Ingram.  Check out the entire list HERE.

March 6:  ALL-ECC GIRLS BOWLING HONORS:  Congratulations to Walnut Hills' Nevaeh Williams for being named Bowler of the Year and to West Clermont's Leslie Campbell for earning Coach of the Year recognition.  See the complete All-Conference list HERE.

March 6STATE CHAMPION:  A number of ECC squads competed in the OATCCC State Indoor Track Championships held March 1 in Geneva, Ohio.  SHOUT OUT to Lebanon's Calvin Kilgallon for taking home GOLD in the 800.  See complete results HERECalvin, who finished third last spring in the outdoor State Meet, is ready for the upcoming track and field season!

March 5ALL-ECC BOYS BASKETBALL HONORS:  Player of the Year honors went to Winton Woods' Tyler McKinley (Offensive) and Milford's Gavin Dalen (Defensive).  Co-Coach of the Year recognition went to Little Miami's Scott Kerr and Winton Woods' Mike Pilgrim.  Complete All-Conference recipients are HERE.

March 5:  Little Miami's Elisha Jones (boys basketball); Lebanon's Spence Davidson (boys basketball), Gionni Williams (boys bowling), and Calvin Kilgallon (boys indoor track and field); Winton Woods' Whitley Davis (girls basketball) and Tayla Griggs (girls bowling); Kings' Jenna Burke (girls basketball); Loveland's Wyatt Glassmeyer (boys bowling) and Elizabeth Madison (girls wrestling); Miflord's Eli Foertsch (boys bowling); Walnut Hills' Nevaeh Williams (girls bowling); and Anderson's Brooklyn Scheiman (gymnastics) and Marshall Morency (boys wrestling) were finalists for the Enquirer Athlete of the Week award. 

March 3POSTSEASON GIRLS WRESTLING UPDATES:  At today's Regional Tournament at Harrison HS, Lebanon finished third overall and Loveland thirteenth.  HUGE SHOUT OUT to Loveland's Elizabeth Madison for winning her 170-lb. weight class to earn Regional Champion accolades for the second straight year and a trip to this weekend's STATE TOURNAMENT!  Joining Elizabeth at State will be Lebanon's Taryn Naill, Andi Addis, Natalie Carlisle, and Chanelle Trammell (alternate)and Loveland's Julia Bigl.  Complete Regional Tournament results are HERE.

March 3STATE GYMNASTICS MEET UPDATES:  Anderson's Brooklyn Scheiman finished 28th in the all-around (26th on floor and 23rd on bars) and Turpin's Abigail Dittmann finished 36th (21st on beam and 27th on floor).  Congratulations on your great seasons! 

March 3ALL-ECC GIRLS BASKETBALL HONORS:  Shout out to our Players of the Year - Kings' Cassie Ingram (Offensive) and Winton Woods' Daniah Trammell (Defensive).  Winton Woods' Carlton Gray was named Coach of the Year.  See complete All-Conference list HERE.

March 3ALL-ECC BOYS BOWLING HONORS:  Congratulations to Turpin's Elijah MacKenzie for being named Bowler of the Year and to Lebanon's Ron Volmering for earning Coach of the Year accolades.  See the complete All-Conference list HERE.

March 3:  With the winter sports season almost complete, let's take a look at the current ECC All-Sports Trophy standings.  It's going to be close!  Read more HERE.

March 3POSTSEASON BOYS WRESTLING UPDATESSTATE BOUND:  At the DI District Tournament, Anderson's Marshall Morency earned a trip to STATE after his first-place finish at 132 lbs.  Lebanon's Brycen Alley (175 lbs.), Milford's Austin Holman (165 lbs.), and Loveland's Calob Heilman (175 lbs.) also advanced to STATE.  Little Miami's Austin Dipzinski and Lebanon's Nick Lautar are STATE alternates.  Complete Division I District results are HERE.  

March 3MILESTONE ALERT:  Congratulations to Turpin's Linkyn Schardt for notching his 100th career win at the District Tournament!  He finished sixth overall at Districts to conclude a fine career for the Spartans!

March 2:  Check out photos from last night's District Boys Wrestling Tournament at Trent Arena HERE.  

March 1:  Shout out to our Enquirer Athletes of the Week - Anderson's Morgan Lubbers and Joe Schnurstein and Turpin's Abigail Dittmann.  Little Miami was also named Ohio Boys Basketball Team of the Week.  Read more HERE.

March 1POSTSEASON BOYS BOWLING UPDATES:  At today's District Bowling Tournament, Loveland's Wyatt Glassmeyer was the ECC's top finisher, placing ninth overall.  Lebanon was the top conference team placer, finishing twelfth.  Complete individual results are HERE.

March 1:  Anderson's Brodey Berg receives the Southwest Ohio "That's Our Boy" award at the February 29 Greater Cincinnati Chapter of the National Football Foundation's 57th Annual Scholar-Athlete Banquet.  Joey Newton was also among four collegiate honorees. Read more HERE.

March 1POSTSEASON GIRLS BOWLING UPDATES:  At yesterday's District Tournament, Walnut Hills' Nevaeh Williams is headed to the STATE TOURNAMENT after her eighth-place District finish!  Congratulations and good luck in Columbus (HP Lanes) on March 9!  Complete individual results are HERE.

February 28AQT SEASON WRAP-UP:  Walnut Hills won the regular season title finishing with a 17-1 record, one game ahead of runner-up Little Miami who finished 16-2. The annual ECC AQT Tournament, Walnut Hills also took home the tourney title after defeating Little Miami 76-59 in the championship match.  The regular season and tourney title means Walnut Hills captured the Eagles' third straight overall ECC Championship.  

ALL-ECC AQT HONORS:  Congratulations to our Player of the Year, Brennan Hubbard from Little Miami, and to our co-Coaches of the Year from Anderson, Michael Whalen and Joe Walla.  Complete All-Conference honors can be found HERE.

February 27ALL-ECC SWIM AND DIVE HONORSBOYS:  Milford's Brady Campbell was named Swimmer of the Year and Anderson's Noah Horwitz earned Diver of the Year recognition.  Swim Coach of the Year honors went to Kings' Sam Mizener and co-Diving Coaches of the Year went to Anderson's/Turpin's Debbie Gallagher and West Clermont's Lisa Werwinski.  Complete All-League honorees are HEREGIRLS:  Shout out to Kings' Maya Schweikert and Anderson's Bella Basford for earning Swimmer and Diver of the Year accolades respectively.  Swim Coach of the Year recognition went to Turpin's Rene Contino.  Co-Dive Coaches of the Year were Anderson's/Turpin's Debbie Gallagher and West Clermont's Lisa Werwinski.  Complete All-League honorees are HERE.

February 27:  Milford's Gavin Dalen (boys basketball), Eli Foertsch (boys bowling), Cali Meshew (girls bowling), and Austin Holman (boys wrestling); Kings' Kassie Ingram (girls basketball) and Faith Rudowski (girls swimming and diving); Walnut Hills' Jasia Ross (girls basketball); Turpin's Elijah MacKenzie (boys bowling) A.J. Paszczykowski (girls bowling), and Abigail Dittman (gymnastics); Lebanon's Steven Kramer (boys bowling), Brycen Alley (boys wrestling), and Natalie Carlisle (girls wrestling); West Clermont's Will Shepard (boys bowling) and Courtney Carmack (girls bowling); Anderson's Morgan Lubbers (girls bowling), Brooklyn Scheiman (gymnastics), and Joe Schnurstein (boys wrestling); Little Miami's Hannah Weigle (girls bowling); and Loveland's Caleb Heilman (boys wrestling) and Elizabeth Madison (girls wrestling) were finalists for the Enquirer Athlete of the Week.  Little Miami and Milford (boys) and Kings (girls) were up for the Ohio Basketball Team of the Week honor.  Lebanon girls wrestling was also up for the Winter Team of the Week award.  

February 26:  It's Monday ... and you know what that means!  It's time for another group of ECC Athletes of the Week!  Check them out HERE for the high school honorees and HERE for the junior high recipients.

February 25:  Busy weekend wraps up with some great news from the Ohio High School Tennis Coaches Association!  Turpin's Gail Maundrell has been inducted into the association's Hall of Fame and player and State participant Sarah Clark received the State Sportsmanship Award!  A pair of deserving recipients!  Congratulations!

February 25:  A pair of State Champions in girls swimming highlight this weekend's performances for ECC athletes!  Other great performances turned in from our wrestlers (both boys and girls)!  SPECIAL SHOUT OUT goes to Lebanon's Emma Palmer for her fourth-place finishes in both the 50 free and 100 back at the State Para-Swim events at this weekend's State Meet.  Inspirational young lady!

February 25POSTSEASON GIRLS WRESTLING UPDATES:  In terms of the OHSAA Pre-Regional Tournaments, Lebanon finished first at the Hamilton Tournament.  Weight class winners included the Lady Warriors' Chanelle Trammell, Hannah Briner, and Natalie Carlisle.  At the Loveland Tournament, the host Lady Tigers were the ECC's top finisher with a seventh-place team finish, led by Elizabeth Madison's championship at 170 lbs.  The Western Brown tourney site saw Milford finish eighth overall.  The complete Hamilton results are HERE, the Loveland results are HERE, and the Western Brown results are HERE.  The Regional Championship is slated for this Sunday at Harrison HS.  Tourney brackets can be found HERE.

February 25POSTSEASON GYMNASTICS UPDATES:  Anderson finished fourth as a team at the 2024 District Championships at Lakota East HS!  The Lady Raptors' Brooklyn Scheiman finished fifth in the all-around after placing fifth on bars and floor, seventh on vault, and ninth on beam.  Turpin's Abigail Dittmann finished sixth in the all-around after finishing first on beam, third on floor, eighth on bars, and thirteenth on vault.  Check out photos of the District competition HERESTATE MEET UPDATES:  The 2024 State Championships are scheduled for Saturday and Sunday at Hilliard Bradley HS.

February 24STATE GIRLS SWIM MEET UPDATES:  At the State Swim Meet, the ECC boasts a pair of STATE CHAMPIONS - Kings' Maya Schweikert (100 back) and Faith Rudowski (100 free)!  Both swimmers entered the finals with the second-fastest time, but swam to victory and the gold medal for the Lady Knights!  Faith also placed fourth in the 50 free.  Other ECC swimmers to reach the podium included Walnut Hills' Sofia Matern (seventh in the 200 IM) and Quinn Schureck (runner-up in the 100 breast and fourth in the 100 fly) and Anderson's Maggie O'Toole (eighth in the 100 back).  Kings had a pair of relays reach the podium - the 200 medley relay (fourth) and the 400 free relay (fifth) featuring Samantha Crum, Ashleigh Bender, Maya, and Faith.  Read more HERE.  Complete State Swim Meet results for the girls are HERE

February 24STATE BOYS SWIM MEET UPDATES:  At the State Swim Meet, the following ECC swimmers reached the podium - Turpin's Hayden Meyers (second in the 100 back), Milford's Brady Campbell (third in the 50 free and fourth in the 100 free), and Walnut Hills' Cameron Craft (fourth in the 500 free and seventh in the 200 free).  In addition, Milford's 200 free relay team of Landon Crum, Emmett Fentress, Cameron Barclay, and Brady placed eighth.  Read more HERE.  Complete State Swim Meet results for the boys are HERE

February 24POSTSEASON BOYS WRESTLING UPDATES:  At the Lebanon Sectional Tournament, host Lebanon placed third as the conference's top team finisher.  The ECC had a pair of Sectional champions, Milford's Austin Holman and Lebanon's Brycen Alley.  Complete Lebanon Sectional results are HERE.  Little Miami placed fourth to pace the ECC squads at the Loveland Sectional.  Loveland's Calob Heilman was the conference's lone Sectional champion.  Loveland Sectional results are HERE.  At the Middletown Sectional, Anderson finished as the league's top team placer with the Raptors' seventh-place result.  The Raptors' Joe Schnurstein was the ECC's only Sectional Champion.  Middletown Sectional results are HERE.  Congratulations to all of our qualifiers to Saturday's District Tournament at Trent Arena.  

February 23:  Shout out to West Clermont's Bri Miller and Courtney Carmack, Lebanon's Braylyn Mattox, Milford's Brady Campbell, and Loveland's Peyton Folzenlogen and Isabelle Shroeder were named Enquirer Athletes of the Week!  Read more HERE.

February 23:  POSTSEASON GIRLS BASKETBALL UPDATES:  In postseason play, Walnut Hills (Monday vs. Mt. Notre Dame at Lakota East HS), Winton Woods (Tuesday vs. Lakota East at Middletown HS), and West Clermont vs. Kings (Tuesday at Middletown HS) are your remaining ECC teams still in action!

February 23 POSTSEASON GIRLS BOWLING UPDATES:  At the RollHouse Sectional, West Clermont finished as Sectional runner-up and moves on to Thursday's District Tournament at Beaver-Vu Bowl!  The Lady Wolves' Courtney Carmack was the ECC's top finisher, finishing in second place.  Other District qualifiers included Walnut Hills' Nevaeh Williams and Little Miami's Hannah Weigle.  Complete RollHouse Sectional results are HERE.  At the Crossgate Sectional, Anderson qualified for Districts after the Lady Raptors' seventh-place finish.  The ECC's top finisher was Lebanon's Lilly Daniels who placed seventh and moves on to Districts.  Other District qualifiers included Turpin's AJ Paszczykowski and Milford's Brylie Gold and Cali Meshew.  Complete Crossgate Sectional results are HERE.

February 22 OHSAA STATE GIRLS DIVE MEET UPDATES:  Congratulations to Anderson's Natalie Reising and Bella Basford for finishing 11th and 14th respectively at the 2024 State Dive Championships!  See complete results HERE.

February 21:  OHSAA STATE BOYS DIVE MEET UPDATES:  At yesterday's Division I State Dive Meet, West Clermont's Bryce Cousins was the ECC's top finisher at 11th.  Anderson's Noah Horwitz placed 12th and Milford's Patrick Eminger finished 13th.  Complete results are HERE.

February 21POSTSEASON BOYS BOWLING UPDATES:  At the RollHouse Sectional, Winton Woods' Javier Echevaria Alicea advanced to Saturday's District Tournament at Beaver-Vu Bowl.  See complete RollHouse results HERE.  At the Crossgate Sectional, Lebanon, Anderson, and Loveland all advanced to Saturday's District Tournament.  West Clermont's Will Shepard earned Sectional Champion honors with a 692 pin total and advanced to Districts.  Other individual qualifiers included Milford's Eli Foertsch and Ryan Lemley and Turpin's Elijah MacKenzie.  Complete Crossgate Sectional results are HERE.

February 20:  Walnut Hills' C.J. Claxton (boys basketball); Winton Woods' Evyn Suesberry (boys basketball), Javier Echevarria (boys bowling), and Jasmin Calix (girls wrestling); Kings' Kato Meissner (boys basketball) and Maya Schweikert (girls swimming and diving); Lebanon's Braylyn Mattox (girls basketball), Steven Kramer (boys bowling), Madison Hale (girls bowling), and Natalie Carlisle (girls wrestling); Milford's Andrew Ray (boys bowling), Brylie Gold (girls bowling), Brady Campbell (boys swimming and diving), and Audrey Fox (girls swimming and diving); Loveland's Connor Burns (boys bowling), Isabelle Shroeder (girls swimming and diving), Peyton Folzenlogan (boys wrestling), and Elizabeth Madison (girls wrestling); Turpin's Elijah MacKenzie (boys bowling), A.J. Paszczykowski (girls bowling), and Hayden Meyers (boys swimming and diving); Anderson's Graham Copley (boys bowling); West Clermont's Courtney Carmack (girls bowling), Bri Miller (gymnastics), and Calista Binning (girls wrestling); and Little Miami's Hannah Weigle (girls bowling) were among the nominees for the Enquirer Athlete of the Week award.  Kings boys and Winton Woods girls were up for the Ohio Basketball Team of the Week honor.  Lebanon boys wrestling and girls wrestling were in contention for the Winter Team of the Week award.  

February 19:  Our top performers from last week are rolling in!  Check out the most recent Athletes of the Week HERE.

February 18:  Although the ECC doesn't sanction girls wrestling due to the limited number of conference schools that offer the sport, our league has been quite successful in the sport.  Today's tournament brought six conference teams together, with Lebanon coming away with the championship.  Runner-up honors went to Loveland.  Complete results can be found HERE.

February 18:  POSTSEASON GIRLS SWIM AND DIVE UPDATESSECTIONALS:  Check out the results from the Princeton Sectional Swim Meet HERE and for the Mason Sectional HERE.  At the Sectional Dive Meet, Anderson had three divers finish in the top ten, led by Natalie Reising who placed third.  Complete results are HEREDISTRICTS:  Results from the District Swim Meet are HERE.  Shout out to Kings for finishing fourth and to Walnut Hills for finishing fifth overall!  At the District Dive Championships, Anderson's Natalie Reising was the District Champion, with teammates Bella Basford (third) and Kailey Strausbaugh (tenth), Milford's Audrey Fox (fourth), and Walnut Hills' Roya Dos Anjos (sixth) all placed in the top ten!  Complete District Dive Meet results are HERESTATE BOUND:  Qualifiers for Wednesday's State Dive Meet are Natalie, Bella, Audrey, and Roya. Congratulations!  State Swim Meet qualifiers can be found HERE.  Kings' Maya Schweikert (100 back) and Walnut Hills' Quinn Schureck (100 breast) head to State with the top qualifying times from Districts! In addition, Lebanon's Emma Palmer will compete in the para-swim 50 free and 100 back!  If you don't know Emma, find out a little about her inspirational story in this article from last year HERE.

February 18:  POSTSEASON BOYS SWIM AND DIVE UPDATES:  SECTIONALS:  Complete Princeton Sectional Swim Meet results can be found HERE and for the Mason Sectional HERE.  At the Sectional Dive Championships, ECC divers claimed the top five spots and seven of the top ten finishers!  Congratulations to Anderson's Noah Horwitz for earning Sectional Champion honors!  See complete results HEREDISTRICTS:  Results from the District Swim Meet are HERE.  Shout out to Milford for finishing third and to Kings for finishing sixth overall!  Shout out to Anderson's Noah Horwitz for winning the District Dive Championship.  Eight other divers finished in the top ten -  Walnut Hills' Hoyt Noble, West Clermont's Bryce Cousins, and a quartet of Milford divers -  Patrick, Luke, and Jacob Eminger and Brody Brandenburg.  Complete District Dive Meet results are HERESTATE BOUNDNoah, Hoyt, Bryce, Patrick, Luke, and Jacob will all compete at Tuesday's State Dive Meet.  Complete State Swim Meet qualifiers are HERE.

FEBRUARY 18MILESTONE ALERTNOT A BAD DAY:  Milford's Adam Clayton not only notched his 100th career win at the ECC Championships February 17, he also came away with the 150-lb title AND ECC Wrestler of the Year accolades!  Congratulations!

February 18CONFERENCE WRESTLING TOURAMENT UPDATES:  Lebanon wrapped up its fourth consecutive ECC title on the mats, finishing ahead of runner-up Little Miami 239.5-139.5.  The Warriors had all 14 wrestlers finish in the top three of their weight class, with four bringing home gold medals!  See complete results (including junior high results) HERE.

February 17:  At the 2024 City Championships held at Cincinnati Country Day, Anderson came away with the City Championship, with Kings (5th), Turpin (6th), and West Clermont (8th) each finishing in the top ten!  Top ECC finishers in each event included Anderson's Brooklyn Scheiman (1st on vault and 2nd on bars) and Turpin's Abigail Dittmann (1st on floor and 3rd on beam).  Brooklyn finished runner-up and Abigail placed third in the all-around, while West Clermont's Bri Miller (7th) and Turpin's Maddy Smith (8th) finished in the top ten!

February 17:  Congratulations to Lebanon for winning the ECC JV Wrestling Tournament yesterday.  Runner-up honors went to West Clermont.  Complete results are HERE.

February 16MILESTONE ALERT:  Congratulations to Walnut Hills' Adam Lazar for picking up his 200th career victory February 15 in a Lady Eagle Sectional basketball tourney win over Fairfield!

February 16CONFERENCE BOWLING TOURNAMENT UPDATES:  Congratulations to Lebanon for capturing the ECC Boys Bowling Tournament title, outdistancing runner-up West Clermont 4101-3841.  Top three finishers for the boys were Milford's Andrew Ray, Anderson's Graham Copley, and Turpin's Elijah MacKenzie.  For complete tourney results, click HERE.  West Clermont took home the championship trophy for the girls, finishing just two pins ahead of second place Lebanon 3081-3079.  Lebanon's Madison Hale finished first overall, with West Clermont's Courtney Carmack and Lebanon's Caitlyn Kober placing second and third respectively.  Complete results can be found HERE.

February 16:  Anderson's Manny Sabla and Paige Ward and Loveland's Chase Martin have been named Enquirer Athlete of the Week award winners!  In addition, Anderson gymnastics was named the Girls Winter Team of the Week!  Read more HERE.

February 15OHSAA NEWS RELEASE:  The OHSAA has voted to expand the number of divisions for postseason tournaments.  Read more HERE.

February 15POSTSEASON GIRLS DIVING UPDATES:  At yesterday's District Diving Championships, Anderson's Natalie Reising was the District Champion, with teammates Bella Basford (third) and Kailey Strausbaugh (tenth), Milford's Audrey Fox (fourth), and Walnut Hills' Roya Dos Anjos (sixth) all placed in the top ten!  All qualifiers for Wednesday's girls State Dive Meet will be announced after all District tournaments have concluded.

February 13:  Kings' Talan Noyes (boys basketball), Kassie Ingram (girls basketball), and Chesnie Weisbrod (gymnastics); West Clermont's Rayshawn Hubbard (boys basketball) and Collin Barth (boys swimming and diving); Chase Martin Loveland's (boys basketball) and Elizabeth Madison (girls wrestling); Little Miami's Elisha Jones (boys basketball); Winton Woods' Tyler McKinley (boys basketball) and Whitley Davis (girls basketball); Anderson's Trace Jallick (boys basketball), Manny Sabla (boys bowling), and Paige Ward (girls bowling); Milford's Andrew Ray (boys bowling) and Cali Meshew (girls bowling); Lebanon's Madison Hale (girls bowling); and Walnut Hills' Nevaeh Williams (girls bowling) were finalists for the Enquirer Athlete of the Week award.  Kings boys and Winton Woods girls were up for the Ohio Basketball Team of the Week honor.  Anderson gymnastics was in the running for the Girls Winter Team of the Week recognition. 

February 12:  Another week ... and another group of ECC Athletes of the Week are being posted to the conference website.  Check them out HERE for the high school and HERE for the junior high.

February 11MOVING ON:  Congratulations go out to all of our District qualifiers in swimming.  Check them out HERE for the boys and HERE for the girls.  Here are the divers headed to Districts - HERE for the girls and HERE for the boys.

February 8POSTSEASON DIVING UPDATES:  At the Sectional boys dive championships, ECC divers claimed the top five spots and seven of the top ten finishers!  Congratulations to ECC Champion Noah Horwitz from Anderson for earning Sectional Champion honors!  See complete results HERE.  At the Sectional girls dive meet, Anderson had three divers finish in the top ten, led by Natalie Reising who placed third.  Complete results are HERE.

February 7:  Winton Woods' Daniah Trammell is named a Jersey Mike's Naismith High School Basketball Courage Award finalist.  Read more HERE.

February 6:  Little Miami's Elisha Jones (boys basketball); Winton Woods' Tyler McKInney (boys basketball); Milford's Gavin Dalen (boys basketball), Lilly Harmon (girls basketball), and Landon Crum (boys swimming and diving); West Clermont's Rayshawn Hubbard (boys basketball) and Libby Jones (girls swimming and diving); Turpin's Josie Carelli (girls basketball); Lebanon's Braylyn Mattox (girls basketball), Gionni Williams (boys bowling), and P.J. Broadus (girls wrestling); Loveland's Brady Burns (boys bowling); and Kings' Seth Broaddrick (boys swimming and diving) were among the finalists for the Enquirer Athlete of the Week honor.  Winton Woods and Milford boys and Winton Woods girls were in the running for the Ohio Basketball Team of the Week award.  Lebanon girls wrestling was up for the Winter Girls Team of the Week recognition. 

February 5:  CHEER AND DANCE CHAMPIONS CROWNED!  HUGE SHOUT OUT to our first-time ECC Cheer Champions from West Clermont!  Runner-up honors went to Loveland.  West Clermont won the Traditional competition, while Loveland came away with the Game Day title.  HUGE SHOUT OUT also goes to Milford for coming away with the ECC Dance Championship, finishing ahead of runner-up Lebanon!  Milford won the Hip Hop and the Pom titles on the way to its third straight overall championship, while Lebanon captured the Jazz competition. 


February 5:  Check out the latest ECC Athletes of the Week being posted to the conference websites - high school HERE and middle school HERE.

February 5POSTSEASON GIRLS BASKETBALL UPDATES:  The Sectional tournament match-ups have been announced.  Check out all the brackets HERE on the SWDAB site.

February 2:  West Clermont's Scott Goewey, Anderson's Brooklyn Scheiman, and Milford's Brady Campbell were announced as Enquirer Athletes of the Week!  Read more HERE.

January 30:  Little Miami's Elisha Jones (boys basketball), Caleb Martini (boys bowling), Hannah Weigle (girls bowling), Leland Woeste (boys swimming and diving), and Isaac Burnette (boys swimming and diving); Loveland's Jack Sauer (boys basketball) and Ian Ciric (boys bowling); Anderson's Cassius Black (boys basketball), Brooklyn Scheiman (gymnastics), and Noah Horwitz (boys swimming and diving); Milford's Jessica Correll (girls basketball), Cali Meshew (girls bowling), and Brady Campbell (boys swimming and diving); Kings' Jenna Burke (girls basketball) and Ashleigh Bender (girls swimming and diving); West Clermont's Scott Goewey (boys bowling) and Courtney Carmack (girls bowling); Lebanon's Madison Hale (girls bowling), Elizabeth Ketcham (girls swimming and diving), and Natalie Carlisle (girls wrestling) were finalists for the Enquirer Athlete of the Week award.  Anderson (boys), Lebanon (boys), and Winton Woods (girls) were up for the Ohio Basketball Team of the Week honor.  Kings boys swimming and Turpin girls swimming were in contention for the Winter Team of the Week award.  

January 29:  Shout out to this past week's top performers - read about their exploits HERE for high school recipients and HERE for middle school.

January 28MILESTONE ALERTS:  Congratulations to Lebanon's Tanner Smith and to Loveland's Calob Heilman for picking up their 100th career wins on the wrestling mats this month!  Tanner picked up his 100th on January 16, while Calob notched win #100 yesterday! 


January 28
CONFERENCE SWIMMING AND DIVING CHAMPIONS:  Our 2023-24 ECC boys Championship trophy will reside at Kings HS!  The Knights outdistanced runner-up Walnut Hills by 23 points (325-302) at the Conference Championship at Mason.  Turpin girls won their second straight ECC title (and ninth overall), winning 290-288 over runner-up Walnut Hills.  The Lady Spartans won in dramatic fashion with a victory in the meet's final event!  See complete meet results HERE.   NEW RECORD HOLDERS:  The following swimmers established the ECC's best times in the following events:  GIRLS - 200 medley relay and 400 free relay (Kings - Samantha Crum, Ashleigh Bender, Maya Schweikert, and Faith Rudowski) and 100 fly and 100 back (Kings - Maya Schweikert).  BOYS -  200 medley relay (Kings - Cooper Tinsley, Tyler Cukovecki, Will Ballard, and Seth Broaddrick), 200 free relay and 400 free relay (Milford - Emmett Fentress, Cameron Barclay, Landon Crum, and Brady Campbell), and 50 free and 100 free (Milford - Brady Campbell).  

January 28:  Six ECC schools participated in the Milford Wrestling Invitational yesterday, with Anderson (3rd), West Clermont (4th), and host Milford (5th) all finishing in the top 10 of the 22-team event.  Shout out to our first-place finishers - Anderson's Joe Schnurstein and Marshall Morency, Turpin's Linkyn Schardt, and Milford's Austin Holman.  See complete results HERE.

January 26:  Shout out to Anderson's Maggie Hartong and West Clermont's Maddie Fender for being named an Enquirer Athlete of the Week!  Also, congratulations to West Clermont for being named the Ohio Girls Basketball Team of the Week.  Read more HERE.

January 26ECC DIVING CHAMPIONSHIPS:  The ECC Dive Meet was held yesterday at West Clermont.  Top three finishers for the boys were Anderson's Noah Horwitz, Milford's Patrick Eminger, and West Clermont's Bryce Cousins.  Top three finishers for the girls were Walnut Hills' Bella Basford (first) and Roya Dos Anjos (third) and Anderson's Natalie Reising (second).  See complete results HERE.  


January 23: Kings' Tommy Clark (boys basketball) and Will Ballard (boys swimming and diving); Milford's Gavin Dalen (boys basketball); Winton Woods' Damiah Trammell (girls basketball); West Clermont's Maddie Fender (girls basketball), Will Shepard (boys bowling), Courtney Carmack (girls basketball), and Libby Jones (girls swimming and diving); Loveland's Wyatt Glassmeyer (boys bowling); Anderson's Maggie Hartong (gymnastics); and Little Miami's Lincoln Music-Quick (boys wrestling) were among the nominees for the Enquirer Athlete of the Week award.  Winton Woods (boys) and West Clermont (girls) were up for the Ohio Basketball Team of the Week award.  Little Miami wrestling was in contention for the Winter Team of the Week honor. 

January 22:  The top performers from the past week are coming in!  Check out the latest ECC Athletes of the Week HERE (high school) and HERE (junior high).

January 19:  Turpin's Maddy Smith is named an Enquirer Athlete of the Week award winner.  Walnut Hills is also named the Ohio Girls Basketball Team of the Week!  Read more HERE.

January 19:  Kings' senior quartet is reaching new heights in the Lady Knights' athletic program.  Check out this great Brendan Connelly feature on Alise Marchal, Abby Trapp, Kassie Ingram, and Sami Drew HERE.

January 16:  Winton Woods' Tyler McKinley (boys basketball) and Daniah Trammell (girls basketball); Little Miami's Jake Wittenauer (boys basketball); Anderson's Caden Piening (boys basketball), Elijah Haynes (boys bowling), Paige Ward (girls bowling), and Noah Horwitz (boys swimming and diving); West Clermont's Rayshawn Hubbard (boys basketball) and Layla Hale (girls basketball); Turpin's Maddy Smith (gymnastics); West Clermont's Bri Miller (gymnastics); Loveland's Rhys Kersten (boys bowling) and Elizabeth Madison (girls wrestling); Lebanon's Tanner Boyd (boys bowling), Lilly Daniels (girls bowling), Keelyn Maines (girls swimming and diving), and Taryn Nail (girls wrestling); Milford's Andrew Ray (boys bowling) and Brady Campbell (boys swimming and diving); Walnut Hills' Nevaeh Williams (girls bowling), Hoyt Noble (boys swimming and diving), and Quinn Schureck (girls swimming and diving); and Kings' Maya Schweikert (girls swimming and diving) were finalists for the Enquirer Athlete of the Week award.  Winton Woods (boys) and Walnut Hills and Kings (girls) were up for the Ohio Basketball Team of the Week award.  

January 15:  Check out the complete results from this weekend's Coaches Classic Swim Meet HERE.  Special shout out to girls from Walnut Hills and Kings who finished fourth and sixth respectively in the overall team standings, while Milford (4th), Kings (7th), and Turpin (9th) were the tope ECC finishers for the boys!  Congratulations to all of our swimmers and divers who competed!

January 15:  The winter sports season is moving right along ... and the most recent ECC Athletes of the Week are being posted HERE for high school and HERE for middle school.

January 13:  Loveland's Andrew Breese, West Clermont's Matthew Samples, and Lebanon's Jordan Mueller earned Enquirer Athlete of the Week recognition.  In addition, Lebanon was named the Ohio Girls Basketball Team of the Week.  Read more HERE.

January 11:  Winton Woods' Tyler McKinley has been nominated for the 2024 McDonald's All-American Games!  Read more HERE.

January 11:  Good luck to all of our swimmers and divers competing this weekend in the 40th annual Southwest Ohio Classic!  Read more HERE.

January 10:  Check out the area's top bowlers midway through the season HERE.  Quite a few ECC bowlers are listed!

January 9:  Loveland's Andrew Breese (boys basketball); Lebanon's Spence Davidson (boys basketball), Jordan Mueller (girls basketball), and Andrya Carlson (girls swimming and diving); Anderson's Caden Piening (boys basketball) and Cooper Molony (boys swimming and diving); Little Miami's Elisha Jones (boys basketball); West Clermont's Meagyn Riffle (girls basketball), Collin Barth (girls swimming and diving), and Matthew Samples (boys bowling); and Turpin's Elijah MacKenzie (boys bowling) were among the nominees for the Enquirer Athlete of the Week honor.  Winton Woods (boys) and West Clermont and Lebanon (girls) were also in contention for the Ohio Basketball Team of the Week award.  

January 8:  Shout out to Kings and to Turpin for finishing eighth and tenth respectively at the CCD Gymnastics Invitational Sunday!  Top ECC performer was Turpin's Abigail Dittman who finished fourth in the all-around (second on vault and floor, fifth on beam, and ninth on bars).  Kings' Chesnie Weisbrod was the top finisher for the Lady Knights in the all-around, on bars, and on beam; while Abby Snyder was the squad's top finisher on vault and floor.

January 8:  Check out the newest group of ECC Athletes of the Week being posted to the conference website!  High school recipients can be found HERE and middle school HERE.

January 5:  Little Miami's Bella Houillion has received Enquirer Athlete of the Week recognition!  Read more HERE.

January 5:  Cincinnati Country Day will host one of the state's longest-running gymnastics meets this weekend, with some 22 schools competing!  Read more HERE.

January 3:  Kings' Talan Noyes (boys basketball); Little Miami's Jackson Reynolds (boys basketball) and Bella Houillion (girls basketball); Milford's Gavin Dalen (boys basketball) and Cayden Smith (girls basketball); Walnut Hills' Ty Austin (boys basketball); Lebanon's Steven Kramer (boys bowling) and Caitlyn Kober (girls bowling); and Turpin's Sydney Haas (gymnastics) were finalists for the Enquirer Athlete of the Week award.  Milford was also up for the Ohio Girls Basketball Team of the Week honor.  Vote HERE.

January 1:  The rest of the Enquirer Fall All-Stars (football was posted last week).  Special shout out to our Players of the Year - Turpin's Sarah Clark (tennis) and Kings' Elise Marchal (volleyball).  Kings' Amanda Meadows earned Coach of the Year honors in volleyball.  See the complete All-City list HERE.

January 1:  The new year brings a new group of ECC Athletes of the Week, being posted on the conference website.  Congratulations to all of this past week's top performers!  High school recipients are HERE and junior high honorees are HERE.

December 27:  The Enquirer Fall All-Stars (also known as All-City players) are rolling in, beginning with football HERE.  Shout out to our Players of the Year - Anderson's Brodey Berg and Winton Woods' Justin Hill, as well as our Coaches of the Year, Milford's Tom Grippa and Anderson's Evan Dreyer.

December 26:  The holidays are over, so let's check out the latest ECC high school Athletes of the Week posted HERE.  Our middle school recipients can be found HERE.

December 24:  Came across this and just had to share.  At the December 9 Trotwood Swim Invitational, Little Miami's Caden Woeste and his brother Leland each swam the 100 free.  Caeden swam first, breaking the school record of 58.74 with a swim of 56.59. In the next heat, Leland broke Caeden's new record with another new school record of 55.46!  Both swimmers broke additional school records in different events - Leland breaking the 50 fly record and Caeden setting a new standard in the 50 breast.

December 24:  Congratulations to the boys wrestling team from Lebanon for placing fifth at this weekend's SWOWCA Coaches Classic at Middletown High School.  The tournament is extremely competitive, with over 40 teams competing!  Top-5 finishers from the ECC included Lebanon's Brycen Alley (3rd), Tanner Smith (4th), and Nick Lautar (5th); Anderson's Marchall Morency (4th); Little Miami's Austin Dipzinski (4th); and Loveland's Calob Heilman (5th).  See complete results HERE.

December 23:  Shout out to Kings' Elise Marchal for being named a LaRosa's MVP of the Week award winner!  Read more HERE.

December 22MILESTONE ALERT:  Congratulations to Kings' Kassie Ingram for earning a spot on the exclusive 1000-point club for the Lady Knights!  The photo below was taken on the road at Milford - classy move on the part of the Eagles to honor Kassie!  The ECC is a great conference!

December 22:  Congratulations to West Clermont's Paige Rodriguez and Lebanon's Aubrey Brown for being named Enquirer Athletes of the Week.  Read more HERE.

December 19:  Loveland's Jack Sauer (boys basketball) and Elizabeth Madison (girls wrestling); Turpin's Shea O'Toole (boys basketball); Winton Woods' Nate Dawson (boys basketball); West Clermont's Paige Rodriguez (girls basketball); Kings' Elise Marchal (girls basketball); Anderson's Graham Copley (boys bowling); Milford's Ryan Lemley (boys bowling); and Lebanon's Aubrey Brown (girls wrestling) were among the nominees for the Enquirer Athlete of the Week award.  Turpin boys and Kings girls were up for the Ohio Basketball Team of the Week award and Walnut Hills boys swimming and Lebanon girls wrestling were in contention for the Winter Team of the Week honor. 

December 18:  Some great performances were turned in around the conference last week.  Check out the ECC Athletes of the Week HERE (high school) and HERE (junior high).

December 17:  Check out the results from North College Hill's Everette Howard Memorial Wrestling Invitational HERE.  Loveland finished third to lead all ECC schools.  Also, Milford, Kings, and Turpin participated in the Edgewood Invitational.  Results are HERE.

December 15:  Congratulations to Walnut Hills' Cylee Leggett and Turpin's Abby Dittmann for being named Enquirer Athletes of the Week.  In addition, shout out to Anderson boys bowling for earning Winter Team of the Week accolades!  Read more HERE.

December 15 MILESTONE ALERT: Shout out to West Clermont girls basketball coach Jeff Click for picking up his 400th career win in the Lady Wolves' win against Winton Woods last evening.

December 12:  Milford's Gavin Dalen (boys basketball); Turpin's' Joseph Lafkas (boys basketball) and Abby Dittman (gymnastics); Winton Woods' Tyler McKinney (boys basketball); Lebanon's Trey Hicks (boys basketball) and Rylee Brown (girls swimming and diving); Little Miami's Jake Wittenauer (boys basketball); Loveland's Ryann Unruh (girls basketball); and Walnut Hills' Cylee Leggett (girls basketball) were nominees for the Enquirer Athlete of the Week award.  Turpin boys and Winton Woods and West Clermont girls were up for the Ohio Basketball Team of the Week award.  Anderson boys bowling was in contention for the Winter Team of the Week honor. 

December 11:  The Enquirer High School Sports Awards event is set to return in 2024!  All the information can be found HERE.

December 11:  Achievers on the playing fields and in the classroom!  Check out the ECC Academic Award recipients from the fall sports season HERE.  As always, let me know of any spelling errors!

December 11:  Milford honors ex-coach Ted Dixon by naming basketball court after him.  Read more and see photos from the December 8 ceremony HERE.

December 11:  The new week brings our newest recipients of the ECC Athlete of the Week recognition.  See this past week's top performers HERE for the high school and HERE for the middle school.

December 8:  Little Miami was named the Enquirer Team of the Week in boys basketball!  Read more HERE.

December 8:  The Southwest Ohio Football Coaches Association (SWOFCA) announced its All-City selections!  Congratulations to all of our ECC honorees!


December 7:  The ECC website features a section recognizing our current college commits - check the list HERE.

December 6ALL-STATE FOOTBALL HONORS:  Anderson's Brodey Berg earned DII co-Offensive Player of the Year award and First Team recognition from the Ohio Prep Sportswriters Association!  Also, huge SHOUT OUT to our other ECC First Team honorees - Winton Woods' Tra'mar Harris, Delan Massey-Wright, Justin Hill, and Donmiel Roegrs; Anderson's Jack Sammarco and T.J. Nelson; and Kings' Nate Lyman.  DI First Team selections included Nathan Webster and Reece Davis.  See the complete All-Ohio recipients HERE.

December 5:  Little Miami's Elisha Jones (boys basketball); Turpin's Shea O'Toole (boys basketball) and Elijah MacKenzie (boys bowling); Winton Woods' Whitley Davis (girls basketball); Walnut Hills' Jasia Ross (girls basketball); and Anderson's Graham Copley (boys bowling) were finalists for the Enquirer Athlete of the Week award.  Little Miami boys and West Clermont girls were up for the Ohio Basketball Team of the Week award.

December 4:  Here are the area's high school gymnasts to watch as the 2023 season begins.  See the complete list HERE.

December 4:  Congratulations to this past week's ECC Athletes of the Week - being posted to the ECC website HERE.  Also, check out the middle school honorees HERE.

December 3:  Milford's Violet Shuluga and Anderson's Aidan Stelter were named Enquirer Athletes of the Week!  Read more HERE.

December 1:  Relive Kings' State Championship run this fall by watching this interview from the Enquirer's Brendan Connelly HERE.

December 1:  Here are several area football players who deserve a longer look from college recruits.  Read more HERE.

December 1:  Winton Woods' Tyler McKinley is ranked the top boys basketball prospect in Ohio by the USA TODAY Network Ohio staff.  Read more HERE.

December 1:  Let's begin December by taking a look at the top boys and girls in the sport of wrestling.  Read more HERE about the boys and HERE about the girls.

November 29:  Our first ECC winter Athletes of the Week have been posted HERE.  We will continue to post our top performers every week throughout the winter!

November 28:  Anderson's Trace Jallick (football) and Aidan Stelter (boys bowling), Milford's Violet Shuluga (girls basketball), Lebanon's Steven Kramer (boys bowling), and Walnut Hills' Nevaeh Williams (girls bowling) were finalists for the Enquirer Athlete of the Week award.  Walnut Hills and Turpin were up for the Ohio Girls Basketball Team of the Week award and Walnut Hills girls bowling was in contention for the Winter Team of the Week award.

November 24:  More winter sports previews - check out the area's top bowlers in this Enquirer preview HERE.

November 24:  Just who are the area's top swimmers and divers?  Find out in this Enquirer preview HERE.

November 24:  Here's a preview of the upcoming boys basketball season from the Enquirer.  Read more HERE and HERE.

November 22:  Get a quick glimpse at the upcoming girls basketball season by checking out these two articles from the Enquirer HERE and HERE.

Eastern Cincinnati Conference Fall Sports Recap

NOTE:  Any errors or misspelled names, email me at eccsportskevin@gmail.com.

SPORT-BY-SPORT LOOK AT THE FALL SEASON

FOOTBALLLEAGUE CHAMPIONS:  The Milford Eagles secured their first-ever outright ECC title after finishing the regular season with a perfect 10-0 record.  Read more HERE.  Anderson finished 9-1.

OHSAA PLAYOFF QUALIFIERS
Playoff picture is now complete - congratulations to the following ECC squads for advancing to the postseason:  Milford, Lebanon, West Clermont, Loveland, Anderson, Turpin, Winton Woods, and Kings.  Read more HERE.

ROUND ONE WINNERS
Milford (read more HERE)
Anderson (read more HERE)
Winton Woods (read more HERE)
Kings

ROUND TWO WINNER
Anderson (watch more HERE)

ROUND THREE WINNER
Anderson (read more HERE)

ROUND FOUR MATCH-UP
Anderson (read more HERE - watch more HERE)

STATE SEMIFINAL
Anderson fell Massillon Washington (read more HERE)

ALL-CONFERENCE HONORS:  Shout out to our ECC Offensive Players of the Year - Anderson's Brodey Berg, Milford's Nathan Webster, and Loveland's Colton Endicott.  Winton Woods' Justin Hill was named Defensive Player of the Year.  Coach of the Year recognition went to Milford's Tom Grippa.  See complete All-Conference list HERE.

ALL-DISTRICT HONORS:  Check out the entire list of All-District football selections from the Ohio Prep Sportswriters Association (OPSWA) HERE.  Special shout out to Anderson's Brodey Berg and Winton Woods' Justin Hill for earning Player of the Year honors.

ALL-STATE FOOTBALL HONORS:  Anderson's Brodey Berg earned DII co-Offensive Player of the Year award and First Team recognition from the Ohio Prep Sportswriters Association!  Also, huge SHOUT OUT to our other ECC First Team honorees - Winton Woods' Tra'mar Harris, Delan Massey-Wright, Justin Hill, and Donmiel Roegrs; Anderson's Jack Sammarco and T.J. Nelson; and Kings' Nate Lyman.  DI First Team selections included Nathan Webster and Reece Davis.  See the complete All-Ohio recipients HERE.

VOLLEYBALLLEAGUE CHAMPIONS:  Kings secured itself the program's second straight league title.  The Lady Knights finished the regular season undefeated in conference play at 18-0.  Check out this year's standings and stats HERE.

POSTSEASON UPDATE:  Kings captured the school's first-ever District title in volleyball after a straight-set win against Springboro in the District Finals.  The Lady Knights then defeated Ursuline in the Regional semis after losing the first two sets!  Read more HERE.  Watch the match-winning point HERESTATE FINAL FOUR:  The exciting five-set win moved the Lady Knights to the Regional Final where they defeated St. Ursula and advanced to the State Final Four!  See final point HERE.  Read more HERE.  Kings squared off against Cleveland St. Joseph Academy Friday in the State semis.  It took a while, over two-and-a-half hours, but the Lady Knights advanced to the STATE SHAMPIONSHIP match with a 25-23, 25-27, 27-29, 27-25, 15-9 win!  Kings will play tomorrow at 3 pm, again at Wright State's Nutter Center.  Read more HERE.  The Enquirer's Brendan Connelly caught the final point HERESTATE CHAMPIONSHIP FINAL:  Veterans' Day 2023 will forever hold a special place in Kings High School lore.  The Lady Knights are OHSAA STATE CHAMPIONS!  The girls defeated Olentangy Orange in three sets to capture the school's first-ever state volleyball title!  The Lady Knights finished their remarkable season with a 28-1 overall record, including 24 wins in a row to finish the year!  Read more HERE and HERE.  See the final point HERE.  In addition, senior Elise Marchal set the OHSAA all-division record for kills in a three-set State Final with 28!  See the record-breaker HERE.

ALL-CONFERENCE HONORS:  Shout out to our co-Offensive Players of the Year - Kings' Elise Marchal and Lebanon's Mya White and to our Defensive Player of the Year for the second straight year - Kings' Dakota Henry.  Kings' Amanda Meadows earned Coach of the Year accolades.  See the complete All-ECC list HERE.

ALL-OHIO HONORS:  Congratulations to the four ECC players selected by the state coaches association to the All-Ohio volleyball squad:  Kings Sydney Barrett and Elise Marchal (First Team), Lebanon's Mya White, and Turpin's Lilly Gillespie.  Also, a huge SHOUT OUT to the Lady Knights' Amanda Meadows for earning Coach of the Year accolades!  See the entire list HERE.

BOYS SOCCERLEAGUE CHAMPIONS:  Walnut Hills and Anderson both finished the season with 7-1-1 records and will share the 2023 title in boys soccer!  This was the Eagles' first conference championship since 2014 and the Raptors' third consecutive championship.  Check out this year's standings and stats HERE.


POSTSEASON UPDATE:  Shout out to Anderson for winning the District title and for advancing on to the Regional semis!  The Raptors defeated Kettering Fairmont 3-1 to advance.  In the Regional Final match-up with St. Xavier, the Raptors fell 3-0.   Read more HERE.  Walnut Hills fell to St. Xavier in the District Final to finish the season as District runner-up!

ALL-CONFERENCE HONORS:  Shout out to Walnut Hills' Roman Girandola for being named the Offensive Player of the Year and to Turpin's Isaac Ackel for earning Defensive Player of the Year honors.  Coach of the Year recognition went to Walnut Hills' Keagan Mallot.  See the entire All-ECC list HERE.

ALL-DISTRICT AND ALL-STATE SOCCER HONORS: HUGE congratulations to Anderson's Alex Dorko and Walnut Hills' Roman Girandola for earning ALL-OHIO honors!  See complete list of area players to earn All-Ohio and/or All-District honors HERE.

GIRLS SOCCERLEAGUE CHAMPIONS:  The Milford Lady Eagles captured their third straight ECC Championship, finishing the 2023 ECC schedule with a fine 8-0-1 record.  Check out this year's standings and stats HERE.

POSTSEASON UPDATE:  Milford was the last ECC team standing in the postseason after winning the District Championship on October 26.  The Lady Eagles then fell to Mount Notre Dame in the Regional Semifinal to finish the season with a fine 16-1-4 record.  Anderson fell in the District Finals and finished the season as District runner-up!

ALL-CONFERENCE HONORS:  Congratulations to our ECC Players of the Year - Milford's Peyton Smith (Offensive) and Turpin's Paige Dornheggen (Defensive) and to our co-Coaches of the Year - Milford's Jill Helms and Anderson's Andy Boyd.  All-ECC selections can be found HERE.

ALL-DISTRICT AND ALL-STATE SOCCER HONORS: HUGE congratulations to Milford's Peyton Smith (First Team), Anderson's Lauren Flax, and Turpin's Paige Dornheggen for earning ALL-OHIO honors!  Special shout out to Milford's Jill Helms for earning District Coach of the Year recognition!  See complete list of area players to earn All-Ohio and/or All-District honors HERE.

BOYS CROSS COUNTRYLEAGUE CHAMPIONS:  This year's ECC Championship trophy will reside at Loveland for the third consecutive year!  The Tigers finished five points ahead of runner-up Little Miami.  Turpin's Lucas Towne was your ECC winner and Runner of the Year.  Second place went to Loveland's Ronan Wolfer and third place went to Lebanon's Calvin Kilgallon.  Individual results can be found HERE.

POSTSEASON UPDATE:  Congratulations to our Regional qualifiers from the ECC:  Walnut Hills, Loveland, Turpin, Little Miami, Milford, and Lebanon move on to Regionals as teams.  Individually, Turpin's Lucas Towne led the way with his second-place finish in VOA Race A, Milford's Paul Dumont finished fifth and was the top ECC finisher in VOA Race B, and Lebanon's Calvin Kilgallon placed seventh at the Cedarville District Meet.  Other Regional qualifiers included Kings' Samuel Thomas and Robert Giller.  Complete results from the VOA District Meet can be found HERE and from the Cedarville District Meet HERESTATE BOUND:  Congratulations to the following ECC qualifiers to the 2023 OHSAA State Cross Country Championships:  Loveland's Ronan Wolfer, Turpin's Lucas Towne, Lebanon's Calvin Kilgallon, and Kings' Samuel Thomas.  Complete DI Regional Meet results are HERE.  Check out how area runners finished at the State Meet HERE.  Complete results can be found HERE.

ALL-CONFERENCE HONORS:  Turpin's Lucas Towne received Runner of the Year honors and Loveland's Adam Thomas earned Coach of the Year honors.  See the complete All-ECC list HERE.


GIRLS CROSS COUNTRY
LEAGUE CHAMPIONS:  The Loveland Lady Tigers also captured their third straight ECC Championship, edging out runner-up Milford by nine points.  The team was led by Caroline Murnan and Delaney Cilley who finished first and second respectively.  Third place honors went to Lebanon's Alynna Wilson.  Complete individual results are HERE.

POSTSEASON UPDATE:  Shout out to Loveland (District Champion), Milford, Little Miami, and Lebanon for qualifying as teams to the Regional Meet!  Top ECC finishers for the girls were Milford's Elle Campbell (5th in VOA Race A), Loveland's Caroline Murnan (3rd in VOA Race B), and Lebanon's Alynna Wilson (2nd at Cedarville Districts).  Individual qualifiers also included Kings' Lucy Marketos and Turpin's Bridget McKee.  Complete results from the VOA District Meet can be found HERE and from the Cedarville District Meet HERESTATE BOUND:  The following ECC runners advanced to the 2023 OHSAA Cross Country Championships:  Loveland moved on to State after the Lady Tigers' third-place finish (Caroline Murnan, Delaney Cilley, Suzie Cramer, Bethany Griffin, Savanna Conliff, Allie Kimnach, and Anna Feeney); Little Miami's Mackenzie Evans; and Lebanon's Alynna Wilson.  Complete DI Regional Meet results are HERE.  Check out how area runners fared at the State Meet HERE.  Complete results can be found HERE.

ALL-CONFERENCE HONORS:  Shout out to Loveland's Caroline Murnan and Adam Thomas for earning Runner of the Year and Coach of the Year accolades respectively.  See the complete All-ECC list HERE.


BOYS GOLF
:  This year's ECC Preseason Tournament title was captured by Loveland who finished one stroke ahead of runner-up Little Miami.  Top three finishers were Lebanon's Peyton Lawley (69), Turpin's Alex Rollman (71), and Little Miami's Jake Wittenauer (72).  Complete results are HERE

The ECC Postseason Tournament title also went to Loveland who fired a team total of 302.  Kings was runner-up at 305 and Anderson finished third at 310.  Little Miami's Jake Wittenauer finished as medalist with a 69, three strokes ahead of runner-up Anthony Moran from Loveland and four shots ahead of third-place finishers from Kings, Jake Williams and Will Nolan.  Complete results can be found HERE

LEAGUE CHAMPIONS:  Loveland came away with the ECC title in boys golf.  It was the Tigers' sixth conference championship since the inception of the ECC.  Check out this year's standings and stats HERE.

POSTSEASON UPDATE:  In DI Dayton Sectional play, Lebanon's Sam Strawser and Peyton Lawley moved on to the District Championships.  Complete Dayton Sectional results are HERE.  At the DI Cincinnati West Sectional, Walnut Hills' Henry Mentzel was the ECC's top finisher.  Complete individual results are HERE.  Loveland advanced to District from the DI Cincinnati East Sectional.  Little Miami's Jake Wittenauer (Sectional Champion) and Austin Nicholas and Anderson's Marshall Morency. moved on as well to Districts.  Complete individual results are HEREDISTRICT RESULTS:  Loveland finished ninth at Districts, while Anderson's Marshall Morency and Loveland's Anthony Moran finished as the top ECC finishers (each shooting a 74).  Complete District Championship results are HERE.

ALL-CONFERENCE HONORS:  Congratulations to Little Miami's Jake Wittenauer for earning Golfer of the Year honors and to Loveland's David Allen for receiving Coach of the Year recognition.  See complete All-ECC honorees HERE.


GIRLS GOLF
:  The 2023 Preseason Tournament was held at Walden Ponds, with defending league champion Anderson coming home with the tourney title.  The Lady Raptors finished four strokes ahead of runner-up Lebanon and look to capture their secon